Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Faktör VIII (FVIII) replasman tedavisi, hemofili A hastaları için çok önemli olmakla birlikte, inhibitor olarak bilinen FVIII'ye karşı nötralize eden allo-antikorlar, önemli sayıda hastada gelişmektedir. Bu inhibitörler aktif olarak FVIII aktivitesini bloke etmekte ve bu sebeple kanamanın kontrolü ve önlenmesi güç olmaktadır.

Büyük olasılıkla çeşitli bağışıklık faktörleri, inhibitörlerin oluşumunu düzenliyor olsa da, inhibitör gelişiminde anahtar başlatıcıların tanımlanması ve daha sonra bunların hedeflenmesi, FVIII immün tepkisinin meydana gelmesinden önce inhibitör oluşumunu önlemek için önemli bir yaklaşım sağlayabilir.

B Hücreleri ve Faktör 8 Birlikteliği

FVIII inhibitör gelişimindeki ilk adımlar tam olarak anlaşılamadığından FVIII inhibitörü oluşumunun erken düzenleyicileri yapılan yeni bir çalışmada tanımlanmaya çalışıldı. Elde edilen bulgular, enjeksiyondan kısa süre sonra FVIII eksikliği bulunan farelerin dalağının marjinal sinüsünde FVIII'in marjinal zondaki B hücreleriyle birlikte lokalize olduğunu göstermektedir. FVIII sadece marjinal zondaki B hücreleri ile birlikte lokalize olmakla kalmayıp, aynı zamanda marjinal zondaki B hücrelerinin spesifik olarak uzaklaştırılması FVIII infüzyonunu takiben inhibitör gelişimini tamamen engelledi.

Marjinal zon B hücrelerinin yeniden düzenlenmesinden sonra FVIII ile tekrar müdahale, primer bir antikor tepkisine neden olmuş ve marjinal zon B hücresi tükenmesinin FVIII toleransına neden olmadığı görülmüştür. Alıcının viral benzeri adjuvan poli I:C'ye karşı maruziyeti anti-FVIII antikor oluşumunu arttırırken, marjinal zon B hücresi tükenmesi, bu inflamasyon ortamında FVIII infüzyonunu takiben inhibitör oluşumunun önlenmesinde benzer etkililik göstermeye devam etti.

Bu çalışmayla elde edilen veriler, marjinal zon B hücrelerinin, FVIII inhibitör oluşumunu başlatmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Hemofili A'lı hastalarda anti-FVIII alloantikor oluşumunu önlemeye yönelik potansiyel bir strateji de bu çalışmada önerilmektedir.

Medikaynak Referanslar

Zerra PE et al. Marginal zone B cells are critical to factor VIII inhibitor formation in mice with hemophilia A. Blood. 2017 Oct 4. pii: blood-2017-05-782912. doi: 10.1182/blood-2017-05-782912. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler