Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hemofili tedavisi kronik bir tedavi olduğu için kullanılan ilaçların uygulama kolaylığına sahip olması aranılan faktörlerden biridir. Uzun yarı ömre sahip olan faktör ürünleri, göreceli olarak bu kolaylığı sağlayabilen ürünler olup hemofili hastalarında yıllık kanama oranlarını azaltmıştır. Ancak bu ürünlerin hemofili bakım vereninin yükü üzerindeki etkisi konvansiyonel faktör ürünlerine karşı kıyaslanmamıştır. Bu sebeple yapılan yeni bir çalışma, hemofili A ve B için uzun yarı ömrü olan ürünlerle konvansiyonel faktör ürünlerini kıyaslayarak bakıcı yükünü değerlendirmeyi amaçlamıştır.

Hemofili A veya B hastalarına bakan kişilerin kesitsel bir web tabanlı çalışması bir panel araştırma şirketinden alındı ve ayrıca direk olarak toplandı. Katılımcılar Hemofili Bakım Veren Etkisi ölçütünü, PedSQL Aile Etki Modülünü (PedSQL) ve İş Verimliliği ve Aktivite Kısıtlılığı Anketini (WPAI) tamamladı. Hemofili hastaları ile ilgili demografik, sigorta kapsamı ve tıbbi bilgiler de toplandı. Yük farklılıkları doğrusal regresyon ve eşleştirilmiş kohort analizi kullanılarak değerlendirildi.

Uygulama Frekansı Azaldıkça Yük Azalıyor

Çalışmada toplam 448 kişi olup, yarılanma ömrü uzun olan faktörleri kullanan insanlara bakan 49 kişi de kapsandı. Bakım verici için ağır hasta yükü, haftada daha fazla infüzyon alınması ve son 6 ayda daha fazla kanama ile ilişkili bulundu. Regresyon analizleri, uzatılmış bir yarılanma ömrü faktörü ürünü kullanan bir kişinin bakımının daha düşük duygusal etkiyle (β = -0.11, p <0.05, Ayarlanmış R2 = 0.06) ve daha düşük pratik etki ile ilişkili olduğunu gösterdi (β = - 0.09, p <0.10, Ayarlanmış R2 = 0.05). Eşleştirilmiş kohort analizi de ayrıca yarılanma ömrü uzun olan faktörleri kullanan kişilerin Duygusal Etki ve Pratik Etki skorlarının daha düşük olduğunu ortaya koydur (her iki durumda da t = -2.95 ve - 2.94, p <0.05). PedsQL veya WPAI'de ise herhangi bir fark tespit edilmedi.

Uzun yarılanma ömrüne sahip faktörlerin azaltılmış uygulama frekansına sahip olması sebebiyle, bakım verenin duygusal sıkıntısını ve pratik yükünü azalttığı görülmektedir. Bu da uygulama kolaylığının hemofili bakımında ne kadar önemli bir faktör olduğunu kanıtlamaktadır.

Medikaynak Referanslar

Schwartz CE. et al. The impact of extended half-life versus conventional factor product on hemophilia caregiver burden. Qual Life Res. 2018 Feb 1. doi: 10.1007/s11136-018-1792-9. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler