Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsan epidermal büyüme faktörü reseptör 2 (HER2), meme kanserinde merkezi bir prediktif biyolojik belirteçtir. İmmünohistokimyasal yöntemlerle tayin edilen HER2 meme kanseri tedavisine yön vermesi açısından önemli bir biyobelirteç olsa da farklı laboratuvarlarda yapılan yanlış HER2 sonuçlarının % 20 gibi yüksek olabileceği bildirilmiştir. Bununla birlikte, bu bildiri 13 yıldan daha önce üretilen verilere dayanmaktadır ve modern tanı patolojisinin standartlarını yansıtmayabilir. Bu sebeple yapılan yeni bir çalışmada beş klinik çalışmadan elde edilen toplam 1581 HER2 pozitif tümörde merkezi ve lokal HER2 testi karşılaştırıldı. Anti-HER2 tedavisi alan 677 tümörlük alt grupta patolojik tam yanıt (pCR) ve hastalıksız sağkalım için klinik önem değerlendirildi.

Uyumsuzluk Oranı Yıllar İçinde Oldukça Azaldı

12 yıllık süre boyunca, HER2 için merkezi ve lokal laboratuar arasında uyumsuzluk oranı %52.4’den (GeparTrio) % 8.4' e (GeparSepto) düşmüştür. HR-negatif tümörlere (% 16.3, P <0.0001) kıyasla, uyuşma oranları hormon reseptör (HR) pozitif tümörlerde (% 26.6) anlamlı derecede yüksekti. Bu farklılık HER2 mRNA düzeylerinin HR-pozitif ve negatif tümörler arasındaki farklı dağılımıyla açıklanabilir. pCR oranları uyumsuz tümörlerde (% 13.7) uyumlu tümörlere göre anlamlı olarak daha düşüktü (% 32.2, GeparQuattro ve GeparQuinto, P <0.001).

Sağkalım analizinde, uyumlu olmayan HER2 testi olan tümörler HR negatif grupta (P = 0.019) azalmış genel sağkalım (OS) ve HR pozitif gruptaki iyileşmiş OS eğilimine (P = 0.125) sahipti. Yerel HER2 testinin performansı zaman içinde önemli ölçüde gelişti ve% 92 uyuşma düzeyine ulaştı ve bu da teşhis patolojisinde kalite girişimlerinin çalıştığını gösteriyor. Uyuşmayan HER2 testi olan tümörler ise, tedaviye yanıtı azalttı ve farklı sağ kalım oranları gösterdi.

Medikaynak Referanslar

Pfitzner BM et al. Clinical relevance and concordance of HER2 status in local and central testing-an analysis of 1581 HER2-positive breast carcinomas over 12 years. Mod Pathol. 2017 Dec 22. doi: 10.1038/modpathol.2017.171. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler