Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Total kalça ve diz replasmanları hastalar için yeterince zorlayıcıdır. Sonrasında bir enfeksiyon geliştiğinde ise sonuçlar genellikle kötüdür ve güçlü antibiyotikler ve düzeltme cerrahisi gerektirir.

Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, mevcut tedavilerin neden olduğu sorunlar olmadan protez çevresindeki enfeksiyonları tedavi eden enjekte edilebilir bir hidrojel geliştirdi. Testler, jelin yaygın bakterileri engellediğini ve dokuların yeniden büyümesini desteklediğini gösterdi.

Kalça ve diz protezi ameliyatlarından sonra patojenik bakteriler eklem protezinin yüzeyine yapışabilir ve tehlikeli bir biyofilm oluşturabilir. Altın standart klinik yöntemler, bu enfeksiyonları tedavi etmek için güçlü antibiyotikler, enfekte olmuş dokunun çıkarılması ve yeni doku nakli dahil olmak üzere ileri cerrahiyi kullanır. Bununla birlikte bu stratejiler, antibiyotiklerin kötüye kullanılmasının neden olduğu aşırı dirençli bakteriler, doku çıkarılmasının neden olduğu kalıcı hasar, doku donörü elde etmedeki zorluklar ve toksisite ve bağışıklık sistemi komplikasyonları ile ilgili sorunlara yol açar.

Yazar Ruixin Lin: "Enfekte yumuşak doku yaralarının tedavisi için yeni bir strateji keşfetmek önemlidir çünkü bu prognozla doğrudan ilişkilidir. Hastaların daha az acı çekmesi ve doktorların daha doğru seçimler yapmasına yardımcı olmak için daha basit, daha güvenli bir yöntem geliştirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Ekip, yumuşak dokudaki biyolojik engelleri yeniden oluşturmak ve kalıcı enfeksiyonları bastırmak için siyah fosforla zenginleştirilmiş, enjekte edilebilir bir antibakteriyel hidrojel üretti. Gözenekli bir yapıya sahip olan jel kolayca enjekte edilebiliyor ve hızlı iyileştirme özelliklerine sahip.

In vitro testler, hidrojelin hücrelerde stabil kalıp toksisitesinin düşük olduğunu gösterdi. Jelin yakın kızılötesi ışığa maruz bırakılması gümüş iyonları salmasına neden olur. Bu süreç, insanlarda yaygın bir enfeksiyon ajanı olan S. aureus'u etkili biçimde baskılamaktadır.

Lin: "Ayrıca, in vivo yara modelinde hidrojel yalnızca enfeksiyonunu baskılamakla kalmadı, aynı zamanda kollajen liflerinin birikimini ve anjiyogenezi hızlandırarak yumuşak dokunun doğal bariyerini onardı." dedi.

Yeni hidrojel, enfeksiyonlu yumuşak doku iyileşmesi için güvenli ve uygulanabilir bir sinerjistik antibakteriyel strateji sağlıyor. Ekip, antibiyotik direncinin neden olduğu inatçı enfeksiyonlar gibi mevcut klinik sorunları çözdüğüne ve minimal invaziv tedavi için yeni fikirler sağladığına inanıyor. Altta yatan mekanizmalar hakkında yeterli araştırma yaptıktan sonra klinikte kullanıldığını görmeyi umuyor.

Medikaynak Referanslar

Hydrogel injections treat antibiotic-resistant infections after hip, knee replacements: Technique can suppress infections and encourage healing around prosthetics without the problems caused by antibiotics and tissue grafting. ScienceDaily, January 2023.  

www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230110151001.htm 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler