Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hindistan’da yedi yaşında bir çocuğun ağzından, içinde 526 dişin bulunduğu bir kese başarılı bir operasyon ile çıkarıldı. Araştırmacılar bu vakanın, dünyada bir bireyin bu kadar çok fazla dişe sahip olduğunun tespit edildiği ilk vaka olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılar buna, kompaund kompozit odontoma olarak bilinen ve çok nadir görülen bir durumun sebep olduğunu belirttiler. Kompaund kompozit odontomaya neden olan şeyin net olmadığını, ancak genetik bir neden veya radyasyon gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabileceğini söylediler.

Yedi yaşındaki erkek çocuk, sağ alt çenesindeki azı dişlerinin yanında şişlik ve ağrı nedeniyle Hindistan’ın Chennai kentindeki Saveetha Dental College ve Hospital'a başvurdu. Doktorlar çocuğun röntgenini ve bilgisayarlı tomografisini çektikten sonra, alt çenesinde anormal dişler ile dolu bir kese buldular.

İki cerrah, genel anestezi uyguladıktan sonra çeneyi açtılar ve yukarıdan çenenin içine girdiler. Kemiği yandan kırmadıkları için rekonstrüksiyon ameliyatı gerekmedi. İçinden yaklaşık 200 gram ağırlığındaki keseyi dikkatlice çıkardılar ve küçük, orta ve büyük boy olmak üzere toplam 526 diş buldular. Araştırmacılar kesenin içeriğini incelediler. Keseyi boşaltmak ve içindeki yüzlerce dişi keşfetmek için dört ila beş saat harcadılar.

İlk Bulgular 3 Yaşta

Kesenin içinde 0,1 milimetre (0,004 inç) ila 15 milimetre (0,6 inç) arasında değişen toplam 526 diş mevcuttu. En küçük parçanın bile bir diş olduğunu kanıtlayacak şekilde tespit edilen her dişte bir taç, kök ve enamel kaplama vardı.

Çocuk ameliyattan üç gün sonra taburcu edildi. İşlem sonrası çocuğun ağzında sağlıklı 21 dişi mevcuttu. Araştırmacılar, çocuğun bu fazladan dişleri bir süredir taşıyor olabileceğini belirttiler. Çocuğun ebeveynleri, çocuklarının çenesindeki şişliği ilk kez 3 yaşındayken fark ettiklerini ancak bu yaşlarda çocuğun sabit durup, doktorların onu incelemelerine izin vermediği için fazla bir şey yapamadıklarını söylediler.

Uzmanlar yaptıkları keşfin, diş ile ilgili durumlara mümkün olduğunca erken müdahale etmenin önemli olduğunu gösterdiğini aktardılar. Kırsal alanlara erişim sorunlu kalmasına rağmen, diş sağlığı ve ağız sağlığı konusundaki farkındalığın arttığını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Manveena Suri. Doctors find 526 teeth in boy's mouth in India, CNN 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler