Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

HIV ile yaşayan ergenlerin ve genç yetişkinlerin sayısı (10 ila <25 yaş arası) (AYALHIV), yüksek yeni enfeksiyon oranları ve antiretroviral tedavide (ART) artan ömür beklentisi nedeniyle artmaya devam etmektedir. AYALHIV, HIV ile yaşayanların % 13'ünü oluşturur. Ergenlik, yükselen AIDS'e bağlı mortaliteye sahip tek yaş grubudur. HIV ile yaşayan yetişkinlerde malignite riski artar ancak ergenler ve genç yetişkinler için çok az veri vardır.

İngiltere’den araştırmacılar, 2016 ile 2017 yılları arasında 10 ila 25 yaşları arasındaki HIV ile yaşayan ergen ve genç yetişkinler (AYALHIV) için yakın zamanda yayınlanan kanser epidemiyolojisi, tedavi ve sonuç verilerini inceleyen bir çalışma yaptılar.

Araştırmacılar, 2 Kasım 2017'de PubMed'i taradılar. Taramayı 1 Ocak 2016'dan 1 Kasım 2017'ye kadar sınırladılar. 289 referans tespit ettiler. AYALHIV'deki kanser insidans hızlarını, risk faktörlerini, sağ kalım veya önleme girişimlerini rapor eden bildirileri çalışmaya dahil ettiler.

Antiretroviral Tedavi Riski Azaltıyor

AYALHIV’in, enfekte olmamış akranlarına kıyasla kanser geliştirme riski yüksekti. Kaposi sarkomu ve non-Hodgkin lenfoma en sık karşılaşılanlardı ve coğrafi bölgelere göre değişiyordu. Artan kanser riski, HIV ile ilgili immünosüpresyon ve onkojenik virüslerle birlikte enfeksiyon ile ilişkiliydi. Özellikle ölüm sonrası sonuçlarla ilgili yayınlanmış veriler sınırlıydı ve yaşlara ve HIV bulaşma yoluna göre verilerin ayrıştırılmamasından dolayı analizler engellenmekteydi. Artmış kanser riski, baskılayıcı ART ile azalırken, birçok alanda ART kapsamı hala en düşük seviyedeydi ve AYALHIV, HIV bakım kaskadının her bir yönüyle en düşük katılım oranına sahipti.

Araştırmacılar, verilerin az olmasıyla birlikte AYALHIV için artmış kanser riskinin endişe kaynağı olduğunu ve küresel erişimi ve antiretroviral tedavinin, insan papilloma virüsü (HPV) ve hepatit B virüsü (HBV) aşılamasını iyileştirmenin, hepatit B için tarama yapmanın ve C enfeksiyonu ve optimize edilmiş kanser tarama programlarının düzenlenmesinin gerekli olduğunu belirttiler. Geleneksel değiştirilebilir kanser risk faktörlerini azaltmayı amaçlayan eğitimin, AYALHIV için multidisipliner hizmetler içine yerleştirilmesini önerdiler. Sağlık çalışanları arasında farkındalığın artması ve kanserlerin erken safhalarda teşhis edilmesi için belirti semptomlarının araştırılması gerektiğine dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

Bohlius et al. Cancer in adolescents and young adults living with HIV, Curr Opin HIV AIDS 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler