Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV), dünya çapında kadınları etkileyen üçüncü en yaygın kanser olan serviks kanserinin oluşumunda etkisi olan en önemli nedendir. Bu sebeple önleme ve kontrol stratejileri büyük önem taşımaktadır. Önleme ve kontrol stratejileri aşılama, tarama ve tedaviyi içerir. HPV önleme ve kontrol çabaları dünya çapında önemli olmakla birlikte, yüksek enfeksiyon oranına veya yüksek oranda rahim ağzı kanserine sahip düşük gelirli bölgelerde özellikle önemlidir. Ancak bunu başarmak çeşitli politik ve ekonomik sebeplerden ötürü çok mümkün olamayabilmektedir.

Kanada ve Avusturalyalı araştırmacı ekibinin yürüttüğü yeni bir çalışma, Nepal'i bir vaka çalışması olarak kullanırken, HPV ve serviks kanserini kontrol etmek için çeşitli aşılama ve tedavi stratejilerini kıyaslamayı hedefledi. Bu kıyaslama yapılırken araştırma ekibi matematiksel modellemeyi kullandı. Bu açıdan yenilikçi olan çalışmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Taramanın Önemi Tekrar Vurgulandı

Çeşitli önleme ve kontrol stratejilerinin etkisini anlamak amacıyla iki set deterministik model oluşturuldu. Birinci grup, taranmamış bir popülasyonda tarama ve aşılamanın nispi önemini incelerken, ikinci set çeşitli tarama senaryolarını incelemekteydi. Kısmi rank korelasyon katsayıları, aşı uygulamasının yüksek olduğu durumlarda bile HPV enfeksiyonlarının ve kanser vakalarının azaltılmasında tarama ve tedavinin önemini doğrulamaktadır. Sonuçlar aynı zamanda daha ucuz tarama teknolojilerinin daha pahalı tarama teknolojileri ile aynı genel hedefe ulaşabileceğini göstermektedir.

Bu çalışma ile yeni bir yöntem aracılığıyla taramanın yapılamadığı bir popülasyon, vaka örneği seçilerek çeşitli matematik modelleri kullanılmış ve aşı ile tarama ve tedavinin önemi kıyaslanmıştır. Her ne kadar aşı sayesinde önemli bir koruma sağlanıyor olsa da tarama ve tedavinin önemi de bu modelleme sayesinde tekrardan anlaşılmıştır.

Medikaynak Referanslar

Milwid RM. et al. HPV Screening and Vaccination Strategies in an Unscreened Population: A Mathematical Modeling Study. Bull Math Biol. 2018 Apr 12. doi: 10.1007/s11538-018-0425-3. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler