Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İngiltere’de yaşayan Sue York, 7 yaşından beri tip 1 diyabetes mellitus (DM) tanısı ile izlenmesine rağmen her insülin enjeksiyonunda kontrolsüz şekilde titreme ve kusma atakları yaşıyordu. 55 yaşına kadar sürekli bu yüksek miktardaki iğne korkusuyla yaşayan York için doktorları alternatif bir yol aramaya başladılar.

Sue York’un bu korkusu 2012 yılından itibaren maksimum seviyeye ulaştı. Araç kullanan diyabet sürücüleri yeni kurallar gereği araca binmeden önce ve her 2 saatte bir kan şeker düzeylerini kontrol etmekle yükümlü kılındılar. Bu da çok fazla iğne anlamına geliyordu.

Bunun üzerine Sue York araç kullanmayı bırakmak zorunda kaldı. Ancak bu durumda da çok uzun mesafeleri yürümesi gerekiyordu ve bu da onu oldukça yorgun hale getiriyordu. Bu durumun uzun süre devam etmesi onu eve bağımlı hale getirmeye başladı. Fobisinin üstesinden gelmek için hipnoterapi ve kognitif davranışsal terapileri denese de başarılı olamadı. Kendi kendine insülin enjekte etmesi sıklıkla 20 dakika kadar sürmeye başladı.

Bunun üzerine doktorları alışılmışın dışında bir yol deneyerek onu pankreas transplantasyonu için bekleme listesine aldılar. İki yıl boyunca bu listedeyken 3 kez kurulun karşısında fobisini ve bundan kurtulmak için neler yaptığını ve düşük hayat kalitesini anlattı.

Sonunda pankreas transplantasyonu olan Sue York artık iğnesiz bir hayata ve yıllardır hayalini kurduğu kaliteli yaşama kavuşmuş oldu. Donörünün kim olduğunu bilmiyor ama ona oldukça minnettar. Kendi hikayesinin kendisine benzer durumda olan hastalara da umut olacağını düşünüyor.

Medikaynak Referanslar

http://www.bbc.com/news/health-35421459

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler