Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Diyabet hastaları için kan glukoz değerlerinin sıkı takibi ve buna göre tedavilerinin yönlendirilmesi çok önemlidir. Ancak bu takibi yapabilmek için sürekli olarak parmak ucundan iğne ile bir delik açarak kan almak gereklidir. Bu yöntem bir çok hasta için yaşam kalitesini bozmaktadır.

ABD Patent Ofisi’ne Google tarafından yapılan bir başvuru bir çok diyabet hastası için umut oldu. Patent için başvurulan bu cihaz sayesinde iğnesiz olarak kan alınabilecek. Cilte bağlanılan bir küçük boru ile basınçlı gaz gönderen cihazın içinde yer alan mikropartiküller bu gaz aracılığıyla hızlı bir şekilde deriye girerek negatif basınç tüpüne çok az miktarda bir kan geçmesi sağlıyor. Bu az miktar kan örneğiyle bile kan şekeri ölçümü yapmak mümkün olabiliyor ve hastalar herhangi bir acı hissetm eden, ağrısız bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmiş oluyor.

Geliştirildikten sonra akıllı bileklik haline dönüştürülmesi planlanan cihazın, küçük oranlarda kan alımına ihtiyaç duyulan glikoz testi gibi işlemlerde kullanılarak; hastaların kan şekerini ölçmelerinde kullanılacak düzeneklerin yerini alabileceği belirtiliyor.

Google’ın mevcut projelerine bakıldığında, yeni patentle şeker hastalığına odaklanması kulağa şaşırtıcı gelmese de; şirket yetkilileri çeşitli fikirlerin patentlerinin alındığını ancak hepsinin gerçek ürünlere dönüşmediğini vurgulamayı ihmal etmiyor.

  1. Benzer İçerikler