Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika Birleşik Devletleri'nde akciğer kanseri, kanser teşhislerinin %14'ünü ve yıllık %28'inin kanser ölümlerini oluşturmaktadır. İlerlemiş akciğer kanseri için hiçbir tedavi olmadığından, birincil tedavi hedefi sağkalımı uzatmaktır. İleri akciğer kanserli hastalar için başarılı tedavi sadece sağkalımı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda süreçte yaşam kalitesini ve işlevselliğini de korur. Bununla birlikte, hastalar için tedavi başarısının tanımı, yeni bulgulara göre hastalar kemoterapiye maruz kaldıkça değişmektedir.

Bu konuyu aydınlatmak isteyen bir grup araştırmacının yaptığı yeni bir çalışma amacı, bireysel tercihlerin, özelliklerin ve tedavi deneyimlerinin tedavi başarısının anlamını etkileyip etkilemediğini tespit etmekti. Çalışma ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda gözlemsel, boylamsal bir kohortu kullanılarak nicel olarak yürütüldü. Çalışmadaki veri kaynakları, hastaların tıbbi kayıtları ve hasta görüşmelerini içermektedir. Veriler χ2, Fisher’ın kesin ve McNemar’ın testleri ve lojistik regresyonlar kullanılarak analiz edildi.

Önemli Olan Tek Şey Sağkalım ve Yaşam Kalitesi Değil

Çalışmanın 235 kişiden oluşan ilk görüşmelerinde, hastaların %12'si hayatta kalmayı tek başına tedavi başarısı için tanımlarken; diğerleri tedavi başarısını sağkalım artı yaşam kalitesi ve önemli bir kişisel hedefe ulaşmak gibi diğer yönler olarak tanımladılar. Kemoterapiye girerken, hastaların %47'si tedavi başarı tanımlarını değiştirdi. İki değişkenli analiz, düşük geliri olan hastaların, tedavi başarı tanımlarını, yüksek gelirli meslektaşlarına kıyasla daha fazla değiştirme eğiliminde olduklarını gösterdi(P = 0,025).

Kemoterapi alarak, hastalar hayatta kalma olasılıklarını arttırmayı ve yaşam kalitesini ve işlevselliğini korumak isterler. Bir hastanın tedavi başarısı tanımı, tedavi devam ettikçe sıklıkla değişmekte ve bu durum klinik bakımları boyunca hasta-sağlayıcı iletişimini sağlamayı uygun kılmaktadır. Çalışma süresince araştırmacılar hastalar için hayatta kalmaktan başka önemli olan başka birçok şey bulduklarını ve bu şeylerin tek başına yaşam kalitesi ile ilişkili olmadığını belirttiler. Örneğin, bir hasta için neyin önemli olduğunu sorduğunda, torun mezuniyetini görmek için yaşamak istediğini söyledi. Çalışma sonuçları, ilerlemiş küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarla sınırlıydı ve çoğunlukla ABD Midwest olmak üzere ağırlıklı olarak beyaz hasta popülasyonundan hastalar çalışmaya dahil edilmişti. Araştırmacılar akciğer kanseri için iyi bir örneklemleri olduğunu ve bu gibi bir çalışma için bu kadar hasta elde etmenin zor olduğunu belirttiler. Ancak çalışmalarının bu bölgede yaşayan insanlarla sınırlı olduğunu ve diğer insan gruplarına uygulanamayabileceğine de dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

K.M. Islam et al. Patient-Defined Treatment Success: Perspectives of Patients With Advanced-Stage Lung Cancer Journal of Oncology Practice 2019 15:9, e758-e768

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler