Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Cardiff Üniversitesi'nden ve Monash Biyolojik Araştırma Bulma Enstitüsü'nden bir grup araştırmacı, meme kanseri mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasına yol açacak üç boyutlu bir meme bezi modeli yaratmayı başardı.

Bilim insanları büyüme faktörlerinden oluşan bir kokteyl kullanarak fare meme hücrelerini üç boyutlu meme dokusuna dönüştürebildiler.

"Organoid" olarak bilinen model, gerçek bir meme bezinin yapısını ve fonksiyonunu taklit ediyor. Bu, araştırmacıların meme dokusunun nasıl geliştiğine dair anlayışlarını artırmalarını ve hastalık ve ilaç taraması için aktif bir model oluşmasını sağlayacak.

Araştırmacılar, bu canlı benzeri meme bezlerini nasıl büyüteceğini belirlemenin yanı sıra, bir laboratuarda ilk defa geliştirdikleri bu deneyimleri devam ettirmek için kültürde onları nasıl sürdüreceklerini de keşfettiler.

Cardiff Üniversitesi Biosciences Yüksek Okulu'ndan Profesör Trevor Dale, bu araştırmanın önemini şöyle anlatıyor: "Meme dokularının hormonlar gibi harici uyarılara nasıl tepki verdiğini henüz bilmiyoruz. Meme kanserinin arkasında yatan mekanizmalara tam olarak baş etmek için önce sağlıklı meme dokusunun nasıl geliştiğini anlamalıyız. Dolayısıyla, meme bezinin asıl mimarisi ile normal bir meme modelinin geliştirilmesi uzun zamandır kanser araştırmacıları için 'Kutsal Kase' olmuştur. "

Monash Biyotıp Bulma Enstitüsü'nden Dr. Thierry Jarde, "Bu model memenin nasıl geliştiğinin temel biyolojisini, hormonların işleyişi, genetik etkileri nelerdir gibi sorulara yanıtlar vermemizi sağlayabilir. Yani bu modelin kullanılmasını umuyoruz. Etkili bir ilaç taramasını gerçekleştirmek için meme kanseri modelleriyle birlikte kullanılmasını bekliyoruz " diye belirtti.

Medikaynak Referanslar

Jarde T. et al. Wnt and Neuregulin1/ErbB signalling extends 3D culture of hormone responsive mammary organoids. Nature Communications, doi:10.1038/ncomms13207, published online 26 October 2016.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler