Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tümörler, kemoterapötik ilaçlarla karşılaştırıldığında immünoterapilere farklı şekilde yanıt verir. Tümör yükündeki değişikliklerin değerlendirilmesiyle ilgili sorular ortaya çıkarır; bu, objektif yanıt ve hastalığın ilerlemesi hakkında önemli bilgiler sağlayan kanser terapötiklerinin değerlendirilmesinin temelini oluşturur.

RECIST çalışma grubu tarafından, kanser immünoterapi çalışmalarında tutarlı tasarım ve veri toplanmasını sağlamak amacıyla kanser immünoterapi çalışmalarında değiştirilmiş Yanıt Değerlendirme Kriterleri'nin (RECIST sürüm 1.1) kullanımı için bir konsensüs kılavuz-iRECIST- geliştirilmiştir. Bu kılavuz, solid tümör ölçümlerine standart bir yaklaşımı ve bir immünoterapinin kullanıldığı denemelerde kullanılmak üzere tümör büyüklüğünde nesnel değişim tanımlarını açıklar. Ek olarak, gelecekteki çalışmalardan ve şu anda geliştirilmekte olan ve daha sonra iRECIST'in geçerliliğini doğrulamak için kullanılacak bir veri deposunun derlenmesini kolaylaştırmak için gereken minimum veri noktalarını tanımlar. Çeşitli modifiye yanıt kriterleri kullanılarak kanser tedavisi için yeni bağışıklık modülatörlerini test etmek için eşi görülmemiş sayıda deneme yapılmış, başlatılmış veya planlanmıştır.

Bu rehber, immünoterapilerin denemelerinin tutarlı bir şekilde yürütülmesine, yorumlanmasına ve analiz edilmesine olanak sağlayacaktır.

Medikaynak Referanslar

iRECIST: guidelines for response criteria for use in trials testing immunotherapeutics Lesley Seymour, Jan Bogaerts, Andrea Perrone, Robert Ford, Lawrence H Schwartz, Sumithra Mandrekar, Nancy U Lin, Saskia Litière, Janet Dancey, Alice Chen, F Stephen Hodi, Patrick Therasse, Otto S Hoekstra, Lalitha K Shankar, Jedd D Wolchok, Marcus Ballinger, Caroline Caramella, Elisabeth G E de Vries, on behalf of the RECIST working group

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler