Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) araştırmacıları tarafından geliştirilen immünoterapiye yeni bir yaklaşım, diğer tedavilere cevap vermeyen bir hastada meme kanserinin tamamen gerilemesine yol açtı. Bulgular geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Araştırma ekibinden Dr. Rosenberg, "Bağışıklık sistemi tarafından tanınan bir kanserde bulunan mutasyonları tanımlamak için yüksek verimli bir yöntem geliştirdik." dedi. "Bu araştırma şu anda deneyseldir. Fakat immünoterapiye yeni yaklaşımın, kanser türünde değil, mutasyonlara bağlı olması nedeniyle, bir anlamda birçok kanser türünün tedavisi için kullanabileceğimizi düşünüyoruz."

Yeni immünoterapi yaklaşımı, modifiye edilmiş bir adaptif hücre aktarımıdır (ACT). ACT, yüksek düzeyde somatik veya edinilmiş mutasyonlara sahip olan melanomun tedavisinde etkili olmuştur. Bununla birlikte, bazı yaygın epitelyal kanserler veya mide, özofagus, yumurtalık ve meme kanserleri gibi daha düşük mutasyon seviyelerine sahip kanserlerde ise daha az etkili olmuştur.

Devam eden bir faz 2 çalışmada, araştırmacılar, bu yaygın epitelyal kanserlerin olduğu hastalarda tümörleri küçültüp küçültemediklerini görmek için tümör hücresi mutasyonlarını spesifik olarak hedefleyen tümör infiltre edici lenfositleri (TIL'ler) kullanan bir ACT türü geliştirdiler. Diğer ACT formlarında olduğu gibi, seçilen TIL'ler laboratuarda büyük sayılara çoğaltıldı ve daha sonra tümöre karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için hastaya infüze edildi.

TIL’ler Anahtar Rol Oynuyor

Metastatik meme kanseri olan bir hasta, kanserinin ilerlemesini durduramayan çeşitli kemoterapi ve hormonal tedaviler de dahil olmak üzere birçok tedaviyi aldıktan sonra bu çalışmaya girdi. Onu tedavi etmek için araştırmacılar, kanserine özgü olan mutasyonları görmek amacıyla test ettiler ve tümör hücrelerinde 62 farklı mutasyon tespit ettiler.

Araştırmacılar daha sonra bu mutasyona uğramış proteinlerden bir veya daha fazlasını tanıyanları bulmak için farklı TIL'leri hastada test ettiler. TIL'ler, mutant proteinlerin dördünü tanıdı ve bu TIL'ler daha sonra çoğaltıldı ve hastaya geri infüze edildi. Ayrıca, tümör mikroçevresindeki faktörler tarafından infüze edilen T hücrelerinin olası inaktivasyonunu önlemek için kontrol noktası inhibitörü bir ajan verildi. Tedaviden sonra, bu hastanın tüm kanseri ortadan kalktı ve 22 aylık takipten sonra nüks etmedi.

Bu tek bir vaka olsa da tedavi yaklaşımının ne denli etkili olabileceğini göstermesi açısından oldukça değerli. Araştırma ekibi farklı kanser türlerinde ve daha büyük gruplarda çalışmalarını sürdürecekler.

Medikaynak Referanslar

Zacharakis N. et al. Immune recognition of somatic mutations leading to complete durable regression in metastatic breast cancer. Nature Medicine, 2018; DOI: 10.1038/s41591-018-0040-8

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler