Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Malign melanom, cilt kanserleri arasında en agresif seyreden kanser türüolup, melanom nedeniyle olan ölümler ince (T1) primer melanomu (≤1 mm) olan hastalarda kalın primer melanom olanlardan daha fazla görülür, çünkü büyük çoğunluğu T1 tümörleri ile birlikte görülür. Bu nedenle, tedavi ve takiplerini yönlendirmek için riskleri olabildiğince doğru şekilde tabakalaştırmak önemlidir. Busebeple yapılan yeni bir çalışmada, ince primer melanomlu hastalar için tümör kalınlığı ve prognoz arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlandı.

Avusturalya’da geriye dönük olarak, tek bir kurumda yapılan çalışmada, 10 yıllık bir minimum izleme süresi olan kutanöz melanomlu 6263 hasta (2117 T1 vakası dahil) araştırıldı.

0,8 Mm Sınır Olarak Kabul Edildi

Tüm hasta kohortu için, 10 yıllık melanoma spesifik sağkalım (MSS) oranı, 0.3 mm kalınlığa kadar olan primer melanomalı hastalar için% 92 ve 8 mm'den kalın melanomaları olanlarda% 32 arasında değişmekteydi. Alt gruplara ayrıldığında, ardışık iki grup arasındaki farklar incelendiğinde, 0.8 ve 0.9 mm arasında 10 yıllık MSS'de anlamlı farklılık vardı; hayatta kalma farklılıkları, 1 mm kalınlık aralığına eşit veya daha az olan diğer ardışık kesme noktaları için önemli ölçüde farklı değildi. Sonuçta biyolojik olarak 0.8 mm'nin üstünde ve altında bir farklılık olduğu görüldü. Başlangıçta çalışma yazarının kurumunda tedavi edilen hastalar için 0.8 mm kalınlığa kadar olan tümörler için 10 ve 20 yıllık MSS oranları sırasıyla% 93.4 ve% 85.7 olarak ölçüldü. 0.9-1.0 mm olan tümörlerde ise bu oranlar sırasıyla %81.1 ve %71.4 olarak ölçüldü. Melanomdan ölen T1 hastalarının sadece% 29.3'ü 5 yıl içinde öldü.

Bu çalışmada elde edilen sonuca göre 0.8 mm’lik bir kalınlık kesme noktası, ince primer kutanöz melanomlu hastalar için yüksek veya düşük riski öngörür. T1 melanoma hastalarının uzun vadeli izlem değerlendirmeleri önemlidir çünkü melanom nedeniyle geç ölüm oranı erken mortaliteye göre daha yaygındır.

Medikaynak Referanslar

Lo SN et al. Long-Term Survival of Patients with Thin (T1) Cutaneous Melanomas: A Breslow Thickness Cut Point of 0.8 mm Separates Higher-Risk and Lower-Risk Tumors. Ann Surg Oncol. 2018 Jan 12. doi: 10.1245/s10434-017-6325-1. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler