Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsanoğlu infeksiyöz hastalık salgınlarıyla gitgide daha iyi bir şekilde baş edebilmekle birlikte, infeksiyöz hastalıkların nedenlerini tanımlamak ve ortadan kaldırmak hayati bir önem taşımaktadır.

Dünya nüfusu arttıkça, et tüketimi de artmaktadır. Et yeme arzusu zoonotik hastalıkların yayılmasında hayvansal tarımın rolünü ortaya koymakta, daha güvenli bir geleceğe yönelik harekete geçmenin önünde bir engel teşkil etmektedir.

Appetite için yayınlanmış çalışmaya göre, insanlar bir salgın olasılığı gündeme geldiğinde, hayvansal tarım ve küresel et tüketimini değil de vahşi hayvan ticaretini suçlamaktadırlar.

Bilim insanları Covid-19 gibi küresel pandemilerin oluşma ihtimali hakkında önceden uyarılar yapsa da kapılarına dayanıncaya kadar insanlık bu tehlikeyi umursamamaktadır. Halk sağlığı için hayvansal tarım uygulamalarının barındırdığı riskler hakkında on yıllardır uyarılarda bulunuluyor. Hayvan çiftliklerindeki üretim ölçeği ve aşırı kalabalık koşullar virüslerin göçmesi ve yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, çiftlik hayvanlarının antibiyotik takviyeli besinlerle beslenmesi antimikrobiyal dirence yol açmakta, halk sağlığını tehdit etmektedir. Gelecekteki pandemiler ve zoonotik hastalıkları önleme gereksinimine odaklandığımızda, hayvansal tarımın barındırdığı riskler konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir.

Bu çalışma insanların zoonotik hastalık salgınlarını suçladıkları yerleri gözden geçirmek için kamusal anlayış ve görüşü araştırmıştır. Bulgulara göre, kamu görüşü hayvansal tarımın zararlı rolünü anlamaktaki yetersizliğinin yanı sıra, et yeme arzusunun kontrol edilememesinden kaynaklanan küresel et tüketimi sorununu kabullenmeye de yanaşmamaktadır. Hastalığın yayılımı açısından çiftlik hayvanlarının barındırdığı riskler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra dahi, et tüketicileri pandemi yönetimi açısından hayvansal tarım yöntemlerinin değiştirilmesi veya yasaklanması gibi önlemleri gündemlerine almakta pek hevesli değiller.

"Bu sorunun çözümleri iklimle ilgili acil tedbirler almaya benzer şekilde, bir takım politika değişiklikleri ve kişisel fedakarlıklar gerektirecektir."

Medikaynak Referanslar

https://www.azolifesciences.com/news/20210514/Many-do-not-recognise-animal-agricultures-link-to-infectious-diseases.aspx

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler