Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarında ilaç tedavisinin yanı sıra hastaların yeme içme alışkanlıklarının da çok önemli bir yeri olduğu yıllardır bilinmektedir. Ancak sadece diyetle hastaları remisyona sokmak mümkün olabilir mi? Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre bu sorunun cevabı: Evet!

ABD’deki Seattle Çocuk Hastanesi’nde çalışmakta olan araştırmacılar tasarladıkları küçük, ileri dönük bir çalışmada, Crohn veya ülseratif kolitli çocukları tedavi etmek için tek müdahale olarak 12 haftalık bir süre için spesifik karbonhidrat diyeti adı verilen özel bir diyet kullandılar. Bu diyet, bal haricinde tahıl, süt, işlenmiş gıdalar ve şekerleri uzaklaştıran, beslenme açısından dengeli bir diyettir. Diyet, yalnızca sebze, meyve, et ve fıstık içeren besleyici zengin gıdaları teşvik eder.

12 haftanın sonunda, çalışmayı bitiren 10 hastanın sekizinde önemli gelişme kaydedildi ve yalnızca diyet tedavisi ile remisyon sağlandı.

Çoğu merkezde inflamatuar bağırsak hastalığı tedavisi sınırlıdır ve genellikle hastaları iki yoldan birine götürür: steroidler veya ilaçlar. Bu da genellikle ömür boyu yan etkilere neden olabilir. Bir diğer endişe, ilaç ve steroidlerin sadece bağışıklık sistemini baskıladığı ve mikrobiyomun, yani sindirim sisteminde yaşayan bakteri sorununu tedavi etmediğidir.

Crohn ve ülseratif kolit iki inflamatuar bağırsak hastalığı formudur. Doktorlar, bir çocuğun genetik yapısı, bağışıklık sistemi ve mikrobiyomu arasında bir şeyler ters gittiği zaman inflamatuar bağırsak hastalığının başladığına inanıyor. Çoğu insanda, sindirim sistemindeki bakteriler zararsızdır. Ancak bazı durumlarda bir şeyler ters giderek bağışıklık sisteminin bağırsağa saldırmasına neden olur. Bunun nedeni hala bilinmiyor.

Şimdiye kadar, inflamatuar bağırsak hastalığı için potansiyel bir tedavi olarak spesifik karbonhidrat diyeti gibi bütün bir yiyecek diyetinin kullanıldığı sadece birkaç vaka raporu mevcuttu. Bu çalışma, diyetin güvenli ve etkili olduğunu gösteren ileriye dönük yapılandırılmış ilk çalışmadır. İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisinde ilaç tedavisinin yanı sıra diyetin de ciddi olarak değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmış oldu.

Medikaynak Referanslar

Suskind, David L et al. Clinical and Fecal Microbial Changes With Diet Therapy in Active Inflammatory Bowel Disease. Journal of Clinical Gastroenterology, 2016 DOI: 10.1097/MCG.0000000000000772

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler