Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çoğumuz uykuyu düzenleyen 24 saatlik doğal biyolojik döngü olan sirkadiyen ritmi duymuşuzdur. İnfradian ritim ise daha az bilinmektedir.

İnfradian ritimler insan vücudunda doğal olarak meydana gelen ve 24 saatten uzun süren döngülerdir.

Çoğumuz biyolojik örüntülerimizi düşünmek için fazla zaman harcamıyoruz, ancak birçok bilim insanı ve psikolog, doğal ritimlerimize uyum sağlayarak daha sağlıklı, daha mutlu ve daha dengeli hayatlar yaşayabileceğimize inanıyor.

İnfradian ritim nedir?

Asana Lodge'dan psikiyatrist Alexander Lapa'ya göre sirkadiyen terimi gün anlamına gelen Latince "dian" ve çevre anlamına gelen "circa" kelimelerinden türemiştir. Buna göre sirkadiyen "yaklaşık bir gün" anlamına gelir. 'İnfra' ötesinde demektir; infradian 'bir günün ötesinde' anlamına gelir. Lapa, infradian ritmin sirkadiyen ritmi veya günlük döngüyü aşan bir bedensel döngü olduğunu söylüyor.

En sık tartışılan infradian ritim adet döngüsüdür, ancak mevsimsel duygu durum bozukluğu da infradian olarak sınıflandırılabilir.

INTIMINA markasının jinekoloğu Shree Datta, adet döngüsü boyunca salınan çeşitli hormonların infradian ritmi oluşturduğunu açıklıyor. Datta, 'Beyinden salınan folikül uyarıcı hormon ve lüteinizan hormon ile yumurtalıklardan salınan östrojen ve progesteron, yumurtlama sürecinde döngü boyunca farklı zamanlarda salınır. Bu evreler adet dönemi (1-5 gün), foliküler faz (6-14 gün), yumurtlama evresi (15-17 gün) ve luteal faz (18-28 gün) olarak tanımlanır. Bu evrelerin uzunluğu kişiden kişiye değişebilir. Eşsiz infradian ritminize uyum sağlayarak, bu dört aşamanın her birinde fiziksel ve zihinsel olarak nasıl değiştiğinizi anlamaya başlayabilirsiniz. İnfradian ritmin bozulması, adet döngüsü, uyku düzeni, vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneği ve doğurganlık üzerinde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.’ diye açıklıyor.

Psikoloji ve ruh sağlığı

Adet döngüsü boyunca değişen hormonların ruh haliniz ve zihinsel sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Lapa, ‘Bir döngü başladığında östrojen ve progesteron düzeyleri düşer. Bu da düşük serotonin düzeyi ile ilişkilidir.’ Birçok insan infradian ritim sırasında PMS yaşar. Bu dönemde çok fazla stresli plan yapmaktan kaçınmak ve evde yapılabilecek bir hareket rutini oluşturmak iyi bir destek olabilir.

Diyet ve egzersiz

İnfradian ritim aynı zamanda metabolizmamızı da etkiler. Dinlenmedeki metabolizma, adet döngüsünün evresine göre değişir. Yumurtlamaya kadar geçen dönemde metabolizma hızı düşüktür ve yumurtlamadan adete kadar geçen sürede çok yükselir. Bu dönemde iştah da artar.

Bu aşamada, hafif yoga gibi orta derecede egzersiz en iyi seçenek olabilir.

Döneminizin sonunda östrojen ve enerji düzeyiniz artmaya başlar. Bu dönem antrenman yoğunluğunu artırmaya başlamak için iyi bir zamandır. Enerji düzeyi üçüncü haftaya kadar artmaya devam eder. Daha sonra enerji azalmaya başladığında düşük yoğunluklu çalışmaları tercih edebilirsiniz.

Uyku ve dinlenme

Birçok insan luteal fazda ve adet kanaması sırasında daha düşük uyku kalitesi bildirmektedir. Çalışmalar ayrıca adet düzensizliği olan kadınların uyku bozuklukları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu evrelerde gevşemek ve rahatlamak için ekstra zaman ayırmak iyi olabilir.

Kişisel ritminizi planlama

"Ortalama aylık adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında değişebilir. Adetinizin bu sınırlar içinde kaldığından emin olmak için dönemlerinizi takip edin ve değilse jinekoloğunuzdan tıbbi tavsiye alın diyor Shree. Birkaç ay boyunca adetinizi takip ettikten sonra, evrelerinizin ne kadar sürdüğünü daha iyi anlamaya başlayacaksınız. Örneğin, 4 gün süren bir adet döneminiz, 10 gün süren bir foliküler evreniz, 3 gün süren bir yumurtlama evreniz ve 13 gün süren bir luteal evreniz olabilir. Bu size 30 günlük bir döngü verecektir.

Adet döngünüzü tanıdıkça diyet, egzersiz, uyku ve sosyal yaşamınız için tamamen kişisel ritimlerinize göre bir plan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, infradian ritminize göre planlama yapmak, enerji zirvelerinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve vücudunuz molaya ihtiyaç duyduğunda dinlenmesine yardımcı olabilir. Aydan aya küçük bir dalgalanmanın normal olduğunu unutmayın. Enerji düzeyinizin veya metabolizmanızın yüksek olması gerektiğini düşünseniz bile, her zaman vücudunuzu dinleyin ve planınızı buna göre ayarlayın. İnfradian ritminize dikkat ederek hayatınızın her alanında daha dengeli ve kolay yaşayabilirsiniz.

  1. Benzer İçerikler