Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

8 Aralık'ta, Birleşik Krallık'ta pandemik koronavirüsün yayılmasıyla ilgili olağan bir Salı toplantısında, bilim adamları ve halk sağlığı uzmanları şaşırtıcı bir şema gördüklerini ifade ediyorlar. Birmingham Üniversitesi'nden mikrobiyal genomikçi Nick Loman, İngiltere'nin güneydoğusundaki Kent'in vakalarda bir artış yaşadığını ve ilçeden viral sekanslar gösteren filogenetik bir ağacın çok tuhaf göründüğünü farkettiler. Sadece SARS-CoV-2'nin belirli bir varyantının neden olduğu vakaların yarısı değil, aynı zamanda bu varyant, verilerin geri kalanından tam anlamıyla dışarıda kalan bir ağacın dalında oturuyordu. Loman, "Ağacın buna benzer bir bölümünü daha önce görmedim" diyor.

Araştırmacılar iki haftadan daha kısa bir süre sonra, bu varyantın Birleşik Krallık'ta ve Avrupa'nın başka yerlerinde kargaşaya neden olduğunu ifade ediyor. 11 Aralık 2020'de, İngiltere başbakanı Boris Johnson, B.1.1.7 adıyla anılan gerginliğin insanlar arasında yayılımının daha kolay olduğunu, sıkı tecrit tedbirlerinin alınacağını açıkladı. 12 Aralık 2020'de Hollanda, Belçika ve İtalya, Birleşik Krallık'tan yolcu uçuşlarını geçici olarak durdurduklarını açıkladı.

Bu arada bilim adamları, B.1.1.7'nin insandan insana bulaşmada gerçekten daha becerikli olup olmadığını ve eğer öyleyse nedenini anlamaya çalışmak için çok çalışıyorlar. Ayrıca nasıl bu kadar hızlı geliştiğini merak ediyorlar. B.1.1.7, 17 mutasyonu aynı anda elde etmiş bu da daha önce hiç görülmemiş bir başarı. Edinburgh Üniversitesi'nden moleküler evrimsel biyolog Andrew Rambaut, "Bu mutasyonlardan bazılarını laboratuvarda denemek ve karakterize etmek için çılgınca bir baskı var" diyor.

Yeni Koronavirüs Varyantı: Çok Fazla Bilinmezlik


Araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin tarihteki diğer virüslerden daha yakın bir şekilde gerçek zamanlı olarak evrimleştiğini izlediler. Şimdiye kadar, ayda yaklaşık 1 ila 2 değişiklik oranında mutasyon biriktirdi. Bu, bugün dizilenen genomların çoğunun, Ocak ayında Çin'de dizilenen en eski genomlardan yaklaşık 20 noktada farklı olduğu anlamına geliyor, ancak daha az değişikliğe sahip birçok varyant da dolaşımda. Loman, "Çok yoğun genom gözetimimiz olduğundan, neredeyse her adımı görebilirsiniz" diyor.

Ancak bilim adamları, virüsün görünüşte aynı anda bir düzineden fazla mutasyona sahip olduğunu hiç görmediler. SARS-CoV-2'nin uzun bir hızlı evrim sürecinden geçmesine izin veren tek bir hastanın uzun süreli enfeksiyonu sırasında meydana geldiğini ve birden fazla varyantın avantaj için rekabet ettiğini düşünüyorlar.

Rambaut, endişelenmemiz gereken bir nedenin, 17 mutasyon arasında, viral yüzeydeki spike proteini kodlayan, ikisi özellikle endişe verici olan sekiz mutasyon olmasıdır. N501Y adı verilen bir tanesinin, proteinin insan hücrelerine giriş noktası olan ACE2 reseptörüne ne kadar sıkı bağlandığını artırdığı daha önce gösterilmişti. 69-70del adlı diğeri, spike proteininde iki amino asit kaybına yol açar ve bazı bağışıklığı baskılanmış hastalarda bağışıklık tepkisinden kaçan virüslerde bulunmuştur.

Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, baş bilim danışmanı Patrick Vallance, ilk olarak 20 Eylül'de izole edilen bir virüste ortaya çıkan B.1.1.7'nin Kasım ayı ortalarında vakaların yaklaşık% 26'sını oluşturduğunu söyledi. "9 Aralık’ın başladığı hafta itibariyle bu rakamlar çok daha yüksekti" dedi. "Dolayısıyla, Londra'da tüm vakaların %60'ından fazlası yeni varyanttı." Boris Johnson, bir dizi mutasyonun virüsün bulaşabilirliğini %70 oranında artırmış olabileceğini de sözlerine ekledi.

Berlin'deki Charité Üniversite Hastanesinde virolog olan Christian Drosten, bunun erken olduğunu söylüyor. "Böyle bir şey söylemek için çok fazla bilinmeyen var" diyor. Bir kere, B.1.1.7'nin hızlı yayılması şansa bağlı olabilir. Bilim adamları daha önce, İspanya'dan Avrupa'nın geri kalanına hızla yayılan bir varyantın - kafa karıştırıcı bir şekilde B.1.177 olarak adlandırılır - daha fazla aktarılabilir olabileceğinden endişelenmişlerdi, ancak bugün bunun olmadığını düşünüyorlar; İspanya'da tatillerini geçiren gezginler tarafından Avrupa'nın her yerine taşındı. Georgetown Üniversitesi'nde virolog olan Angela Rasmussen, B.1.1.7'de de benzer bir şey olabileceğini söylüyor. Drosten, yeni mutantın, önceki çalışmaların virüsün yayılma yeteneğini azaltabileceğini öne sürdüğü başka bir viral gen olan ORF8'de de bir delesyon taşıdığını belirtiyor.

Bir başka endişe, B.1.1.7'nin daha ciddi hastalığa neden olabileceğidir. Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü John Nkengasong, Güney Afrika varyantının bunu gençlerde ve sağlıklı olanlarda yapıyor olabileceğine dair anekdotsal kanıtlar olduğunu söylüyor. "İlgili, ancak emin olmak için gerçekten daha fazla veriye ihtiyacımız var."

Kesin cevaplar almak aylar alabilir. Ancak Cambridge Üniversitesi'nde virolog olan Ravindra Gupta bir başlangıç ​​yaptı. 69-70del mutasyonu, birkaç aydır enfekte olan ve hastalığı tedavi etmek için iyileşme plazması verilen bir hastanın virüsünde D796H adlı başka bir mutasyonla birlikte ortaya çıktı. (Hasta sonunda öldü.) Laboratuarda, Gupta'nın grubu iki mutasyonu taşıyan virüsün, birkaç donörden gelen iyileşme plazmasına vahşi tip virüse göre daha az duyarlı olduğunu buldu. Gupta, bu ay yayınlanan bir ön baskıda , bu, vahşi tip virüsü hedefleyen antikorlardan kaçabileceğini gösteriyor.. Ayrıca spike proteininin mutasyona uğramış versiyonlarını ifade etmek için bir lentivirüs tasarladı ve tek başına silme işleminin bu virüsü iki kat daha bulaşıcı hale getirdiğini buldu. Şimdi hem silme hem de N501Y mutasyonunu taşıyan virüslerle benzer deneyler yapıyor. Gupta, ilk sonuçların Noel'den hemen sonra görünmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni Koronavirüs Varyantı Başka Bölgelerde de Olabilir Mi?

B.1.1.7'ye yol açan evrimsel süreç başka yerlerde de gerçekleşebilir. Scripps Research'ten bulaşıcı hastalıklar araştırmacısı Kristian Andersen, aşıların piyasaya sürülmesiyle virüs üzerindeki seçici baskı değişecek, yani virüsün gelişmesine yardımcı olan varyantların seçilebileceğini söylüyor. Andersen, önümüzdeki aylarda önemli olan şeyin bu tür olayları ele almak olacağını söylüyor. "B.1.1.7 soyunun ortaya çıkmasını sağlayan şey muhtemelen dünyanın diğer bölgelerinde de devam ediyor" diyor. "Onu gerçekten tespit edip ardından takip edebilecek miyiz? Bu benim için kritik şeylerden biri."

Medikaynak Referanslar

"Mutant Coronavirus In The United Kingdom Sets Off Alarms But Its Importance Remains Unclear". Science | AAAS, 2020, https://www.sciencemag.org/news/2020/12/mutant-coronavirus-united-kingdom-sets-alarms-its-importance-remains-unclear. Accessed 21 Dec 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler