Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bağışlanan insan karaciğerleri yeni bir cihazda yedi gün canlı tutulabilir. Çalışmanın araştırmacılarına göre, bu cihaz ayrıca, karaciğerlerin kalitesini artırabilmektedir. Meydana getirdikleri bu cihazları sayesinde daha fazla kişinin nakil olması için daha çok fırsatın oluşmasını umuyorlar. Bindiği üzere İnsan karaciğerleri konusunda yüksek talep bulunmaktadır. İngiltere'de bağışlanan bir karaciğere ihtiyaç duyan yetişkinin bir kişinin hazır olması için ortalama 135 gün beklemesi gerekir ve ABD'de yaklaşık 17.000 kişi karaciğer nakli beklemektedir.

Nakilde Karşılaşılan Sorunlar

Nakilde karşılaşılan sorunlardan biri vücut dışındaki karaciğerlerin kısa ömürlü olmasıdır. Standart protokoller, organları yaklaşık 12 saat boyunca sağlıklı tutabilmektedir, ancak geçen yıl bir ekip, bir buçuk gün boyunca canlı tutmak için karaciğerleri -4 °C'ye kadar soğuttu. Clavien ve meslektaşları, cihazı dört yıl boyunca domuz ciğeri kullanarak geliştirdiler. Son deneyde, ekip nakledilemeyecek kadar hasar görmüş 10 insan karaciğeri kullandı. Karaciğerlerin altısı cihazda hayatta kaldı. Araştırmacılar, bu karaciğerlerin işlevsel olduğunu belirtti. Hücreler, temel enerji metabolizmasını sürdürmek ve protein yapmak gibi temel işlevleri yerine getirmeye devam etti. Bununla birlikte, organlar hafta boyunca küçüldü ve yedi günün sonunda hayatta kalan altı organ orijinal boyutlarının sadece dörtte biri kadardı. Ancak araştırmacılar bunun azalmış şişkinliğin bir işareti olduğunu ifade etmektedir. İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nden Simon Afford, araştırmacıların teknik başarılarından ötürü övülmesi gerektiğini, diğer taraftan ise cihazın, karaciğer nakillerini iyileştireceğine dair henüz herhangi bir kanıt ortaya koymadığını belirtti. Çoğu cerrah bağışlanan karaciğerleri birkaç saat içinde çıkarmayı ve implante etmeyi tercih eder. Fakat şu anda bu durumun hastalar için ne gibi klinik faydalar sağlayacağı belirsizliğini korumaktadır.

İsviçre'deki Zürih Üniversitesi'nden Pierre-Alain Clavien ve meslektaşları, insan karaciğerlerini yedi gün boyunca canlı tutmak için bir cihaz kullanarak bu durumu bir adım daha ileriye taşıdı. Bu gelişme sayesinde, organlar hem hayatta kalıp hem de daha yaralanma ve iltihap ile bağlantılı bileşik seviyelerindeki düşüşle birlikte daha sağlıklı hale gelebilir. Cihaz, karaciğerlere oksijen ve besin sağlamakta ve vücudun içinde bulunana benzer bir basıncı sağlamaktadır. Ayrıca, karbondioksit gibi hücre atık ürünlerini de temizlemektedir.

Medikaynak Referanslar

Machine seems to repair human livers and keep them alive for a week. NewScientist Magazine, published 13 January 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler