Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Rastgele göz hareketi (REM) uykusu uykunun en derin aşamasıdır ve insanların rüya gördükleri tek zamandır. Uyku döngüsünün son aşamasıdır. Bu süre zarfında, çoğu insan kas atonisi yaşar bu da vücudun kapandığı ve etkili bir paralizi anlamına gelir. Çoğu durumda, uyurken gülmek, rüya sırasında meydana gelen bir şeye doğal bir tepkidir. Çoğu insan gecenin ikinci yarısında uykuda gülmeyi yaşar ve bazen bu onları uyandırabilir. Uyurken gülmenin en yaygın nedeni garip bir rüya görmektir. Uyku partnerleri bunu genellikle rüya göreni uyandırma eğiliminde olan bir kıkırdama şeklinde tarif eder. Uyandıktan sonra, rüyanın komik olmaktan çok tuhaf olduğunu söyleyebilirler.

Uyku Halinde Gülmek Uyku Bozukluğuna İşaret midir?

Uyku sırasında gülmek yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey değildir. Araştırmacılar nedenin, tamamen zararsız olan, REM uykusu sırasında bir rüyaya gülmek olduğuna inanmaktadırlar. Bazı durumlarda, uykuda gülmenin uyku bozuklukları ile ilişkisi vardır. Nadir durumlarda, uyku sırasında gülmek, nörolojik bir bozukluğun belirtisi olabilir.

Her ne kadar Sigmund Freud ve diğer önde gelen psikanalistler uykuda gülmeyi ilkel içgüdüler ve korkuların bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkmasına atfetmiş olsalar da, uzmanlar bu teoriyi inandırıcı bulmamaktadır.

Yapılan bir çalışmada, ortaokul çocuklarının küçük bir örnekleminde %33 - 44'ünün önceki 6 ay boyunca en az bir kez uykusunda güldüğü gösterilmiştir. Aynı çalışma, klinik dışı bir lisans öğrencisi örnekleminin %73'ünün yılda en az bir uykuda gülme olayı olduğunun farkında olduğunu göstermiştir.

Parkinson Belirtisi Olabilir

REM uyku davranış bozukluğu olan insanlar (RBD) genellikle REM uykusuyla ilişkili kas atonisini yaşamazlar. Bu onların rüyalarında fiziksel hareketlere neden olur. Bu, kişinin veya uyku partnerinin yaralanmasına neden olabilir. Zamanla daha da kötüleşmeye meyillidir. Tüm insanların %1'inden azı bu uyku bozukluğuna sahiptir, ancak yaşlı erkeklerde daha yaygındır. Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki erkekleri etkiler ve ortalama başlangıç yaşı yaklaşık 60’tır.

Parkinson hastalığı veya multipl sistem atrofisi gibi nörolojik bir durumu olan kişilerin, bu gibi durumlara sahip olmayanlara göre RBD geliştirme olasılığı %50'ye kadar daha fazladır. Aşırı alkol tüketimi veya alkol yoksunluğu, uyku yoksunluğu ve ilaç yan etkilerinin tümü RBD gelişiminde rol oynayabilir. Polisomnogram uyku çalışması sırasında RBD tanısı konur.

Hipotalamik hamartom (HH) gibi diğer durumlar kontrolsüz kahkaha veya kıkırdama nöbetlerine neden olabilir. Her zaman olabilirler ancak çoğu zaman kişi, uykuya dalmakta iken ortaya çıkar. HH doğuştandır ve ortalama başlangıç yaşı yaklaşık 10 aydır. Gelastik nöbetler günde birçok kez olabilir ve yaklaşık 10-20 saniye sürebilir. Karnında kelebek tipi bir his, göğsünde gıdıklama veya baş ağrısı ile başlayabilir. Kişi şaşırmış veya korkmuş görünebilir ve nöbet başlamadan önce dudak şapırtması veya yutma gibi otomatik davranışlar sergileyebilir.

Medikaynak Referanslar

Amanda Barrell. Why do people laugh in their sleep?, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler