Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uyku, günlük rutinin ve sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Uyku eksikliği refahımıza zarar verebilir. Uykusuzluk, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yaklaşık üçte birini etkileyen bir durumdur ve insanların %10-15'inde "şiddetli ve kronik uykusuzluk vakaları görülmektedir. Ulusal Uyku Vakfı, uykusuzluğu, bir kişinin uyku fırsatına sahip olmasına rağmen tatmin edici bir uyku yaşamadığı bir durum olarak tanımlar. Pratik açıdan, bu, uykuya dalma veya uykuda kalma sorunu anlamına gelir.

Yazarın Annesi Bayan Martin’in uyku kliniğinde geçirdiği bir geceden notlar:

Uyku Merkezinde Bir Gece

Almanya, Berlin'deki Gelişmiş Uyku Araştırma Enstitüsü'ne 20.00'de ulaştım. Bir tıp öğrencisi o esnada orada çalışıyor. Bugün burada baktığı iki kişi var. Durumumuzu izlemek için bütün gece uyanık kalacak. Tıp öğrencisi beni hastane tarzı tek kişilik bir odaya götürüyor. Odada televizyon da var. Yatakta yattığınızda, uykunuzu kaydedecek kamerayı görebilirsiniz. İşte başlıyor, ilk olarak öğrenci EKG'ye bağlı olan elektrotları vücuduma bağladı. Bacaklarıma iki, üst vücuduma birkaç tane yerleştirdi. Daha sonra üst kollarıma, ellerime ve kafama çok fazla elektrot yerleştirdi. Öğrenci ayrıca yüzüme uyku apnesi taraması için bir maske ekledi. Maske sert olduğundan, izleri sabah çıktıktan sonra bir süre yüzümde kalacakmış. Sonunda parmağıma oksijen monitörü taktı. Beni hazırlaması sadece 5 dakika sürdü ama böyle nasıl bir uyku çekeceğimi hayal etmekte zorlanıyorum. Hazırlığım tamamlanır tamamlanmaz uzandım. Birkaç dakika sonra hoparlörden tıp öğrencisinin sesini duydum. Onu duyup duyamadığımı sordu. Sonra benden bir görme testi yapmamı istedi - sola bak, sağa bak, gözleri aç, gözleri kapat- sonra, bir nefes testi yaptık. Nefes alıyorum, nefes veriyorum, burnumdan, ağzımdan, nefesimi tutuyorum. Bu şekilde, tüm monitörlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebildi. Tuvalete gitmem gerekirse, beni kablolardan ayırabilmesi için onu aramam gerektiğini söyledi.

Akşamları çok fazla sıvı tüketmem, böylece geceleri tuvaleti kullanmam gerekmeyecek. Işıklar 22.00'da söndü. Uykuya daldığımda, bana ayrılan 8 saatlik uyku süresi başlamış oldu. Kablolar çok rahat değildi ve her uyandığımda bunları fark ettim. Ama beklentilerimin aksine, hala oldukça rahat uyuyabiliyordum. Sonuçları gördüğümde şaşırdım. Aslında uzun süredir uyanık değildim ve verilerde bazı beklenmedik bilgiler vardı. Yüzüstü uyuduğumu bilmiyordum. Görünüşe göre daha çok sağ tarafımda uyuyorum, ancak çoğunlukla sol tarafımda uykuya daldığımı biliyorum. Uyurken çok fazla hareket ettiğimi hiç bilmiyordum. 8 saatlik uykumun sonunda tıp öğrencisi beni uyandırdı. Sonra saçlarımdan elektrotlardan kalan yapışkan kalıntıyı yıkamak oldukça uzun bir işti.

Ziyaretimden önce şampuan getirmem söylenmişti, ancak saçlarımı yıkama kısmının ne kadar süreceği konusunda hazırlıklı değildim. Uyku merkezindeki gecemden sonra mikrobiyom analizi için numunemi gönderdim. Sonuçlar bağırsak mikrobiyomumun bileşiminde olası bir dengesizliği gösterdi. Özellikle, sızıntılı bağırsak sendromu ve histamin intoleransı için daha yüksek bir risk aldığımı öğrendim. Şu anda uykumla nasıl bir bağlantısı olduğu belli değil.

Medikaynak Referanslar

Martin, Y.H., Insomnia: When I took part in a sleep study. Written by Yella Hewings-Martin, Ph.D. on January 10, 2020 - Fact checked by Paula Field

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler