Yandex Metrica

İpek Giymek Egzamayı Azaltmıyor

16 Mayıs 2017

Egzama alevlenmelerinde ya da yatıştırılmasında kıyafetlerin önemli bir rol oynayabileceği bilinmektedir. Hastalar genellikle yün giysilerden kaçınır ve pamuklu ve ipek gibi diğer ince dokuma kumaşları tercih ederler. Bu tercihin egzamanın seyri üzerindeki etkisi ise henüz kanıtlanmamıştı. İngiltere, Nottingham Üniversitesi'nden Kim Thomas tarafından PLOS Medicine'de yayınlanan randomize kontrollü bir araştırmada, orta ve ağır egzamalı 1 ila 15 yaş arasındaki 300 çocuk, bir dizi kırsal ve kentsel yerleşim bölgelerini kapsayan beş İngiltere merkezinden bir araya getirildi. Bu çocuklar rastgele iki gruba ayrıldı: çocukların yarısı egzama için standart bakım aldı ve diğer yarısı egzama için yararlı olduğu iddia edilen standart bakımın yanı sıra ipek giysiler giydiler.

Altı ay sonraki değerlendirmede iki grup arasındaki egzama şiddetinde “Egzama Alanı ve Ağırlık İndeksi” temelinde anlamlı bir farklılık yoktu. Gruplar arasında yaşam kalitesi veya ilaç kullanımı açısından da herhangi bir fark gözlenmedi. Araştırmacılara göre, ipek giysilerin yaratmış olduğu fark düşük düzeyde olup, maliyet bakımından etkili olamayacaktır ve ipek giysilerin kalite ayarlı yaşam yılına göre hesaplanan maliyetinin 56.811 İngiliz Sterlini olacaktır.

Araştırmada sonuç negatif olsa bile objektif bir sonuç ölçütü kullanıldığı için bu yöntem semptomlardaki değişiklikleri tam olarak yansıtmamış olabilir. Ancak araştırmacılara göre bu çalışmanın sonucu egzamalı çocuklarda ipek giysiler kullanmanın ek bir klinik fayda getirmeyeceği yönünde. Ayrıca ipek giysilerin getireceği ek maliyet nedeniyle bu yöntem maliyet etkin olmaktan çok uzak. 

Referanslar :

Thomas KS L, et al. Silk garments plus standard care compared with standard care for treating eczema in children: A randomised, controlled, observer-blind, pragmatic trial (CLOTHES Trial). PLOS Medicine, 2017; 14 (4): e1002280 DOI: 10.1371/journal.pmed.1002280

Literatür talep et Sonra Oku

BENZER MAKALELER

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image