Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sağlıklı bir diyet iyi yaşamak için şarttır, ancak yaşlandıkça yediğimiz şeyi değiştirmeli miyiz? Araştırmacılar, gıda grupları ile hafıza kaybı ve benzeri hastalıklar arasındaki bağlantıya dair güçlü kanıtlar buldular. Araştırmacıların buldukları bu bulgular, yaşa bağlı olarak değişebileceğinden yaşa özel diyet kılavuzlarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Örneğin, 80 yaşın üzerindeki tahıl tüketimi düşük olan insanlar, hafıza kaybı ve komorbid kalp hastalığı riski altındadır.

UTS araştırma görevlisi Dr Luna Xu bazı gıda grupları ile139.000 yaşlı Avustralyalıdan gelen verileri inceledi. Sonuç olarak hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı veya diyabet arasında güçlü bağlantılar buldu. Dr Xu, yüksek meyve ve sebze tüketiminin, hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı olasılığının azalması ile bağlantılı olduğunu ayrıca protein açısından zengin gıdaların yüksek tüketimi, daha iyi bir hafıza ile ilişkilendirmiştir. Dr. Xu, ayrıca gıda grubu ile hafıza durumu arasındaki bağlantının farklı yaş gruplarına göre değişebileceğini buldu. Yaptığı araştırma, 80 yaş ve üzerindeki tahıl tüketiminin düşük olduğu insanların en yüksek hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı riski altında olduğunu gösterdi. Doktora sonrası araştırma bursu sahibi Dr Xu, bu çalışmalarının, hafıza kaybının ve komorbid kalp hastalığının önlenmesinde yaşlılar için tahıl tüketiminin sağlıklı beslenme önerilerinin diğer yaş gruplarına göre farklılık gösterebileceğini, ayrıca çalışmanın yaşa özel sağlıklı beslenme rehberlerine olan ihtiyacı işaret ettiğini belirtti.

Kronik Hastalıkların Önlenmesinde Diyet Müdahalesi

Avustralyalıların ikinci önde gelen ölüm nedeni olan demans hastalığının en erken önemli belirtilerinden biri hafıza kaybıdır. Demansla yaşayan insanlar ortalama olarak iki ila sekiz eşzamanlı koşula sahiptir ve bu da bilişsel ve fonksiyonel bozukluğu hızlandırabilir. Demanstaki en yaygın komorbiditeler arasında kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon bulunur.

Dr. Xu, eski popülasyonların çoğu zaman aynı anda birden fazla kronik durumla başa çıktığı göz önünde bulundurularak, kronik hastalıkların önlenmesi ve yönetimine diyet müdahalesinin gerçek bir zorunluluk olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Xu, yaşlanan nüfusları için en iyi sonucu elde etmekle birlikte ortaya çıkan kronik durumların önlenmesinde ve tedavisinde etkili diyet müdahalesini destekleyen güçlü bilimsel kanıtların şart olduğunu sözlerine ekledi.

Medikaynak Referanslar

Memory games: Eating well to remember, University of Technology Sydney, 18 February 2020, ScienceDaily

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler