Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aklınızdan çıkmayan cezbedici bir melodi kafanızda bozuk plak gibi durmaksızın çalmaya başladığında bu sinir bozucu sesi kesmek imkansız hale gelir. Fakat araştırmacılara göre kafanızda çalan bu şarkı, hafızanızın güçlendirilmesinde önemli bir rol oynuyor olabilir.

Bilim insanlarının uzun süredir bildiği üzere, müzik çağrıştırıcı etkisiyle insanlar için önem taşıyan anıları geri getirebilir, fakat bunun nasıl ve ne şekilde ve ne amaçla gerçekleştiği tam olarak açığa kavuşturulmamıştır. Bu konuyu daha fazla mercek altına almak amacıyla Kaliforniya'da UC Davis'ten Dr. Petr Janata ve Dr. Benjamin Kubit müziğin anıları nasıl şaha kaldırdığını gösteren bir deney serisi gerçekleştirmiştir. Bu çalışmada yer alan katılımcılar daha önce maruz kalmış oldukları bir film müziği ile birlikte daha önce hiç izlemedikleri film sahneleri izlemiştir. Bir hafta sonra, kafalarında film müziğini tekrar tekrar çalan katılımcılar bu müziğin hiç dinletilmediği katılımcılara kıyasla, filmin belirli ayrıntılarını, özellikle film müziği ile eşleşmiş sahnelerini çok daha iyi bir şekilde anımsamıştır. Araştırmacıların raporu ile ortaya koyulduğu üzere, kafada çalıp durma, şarkının ağza takılma etkisi -bu film müziğini tekrar tekrar işitiyor olmak- katılımcıların film sahnelerini neredeyse mükemmel şekilde hatırlanmasına yardımcı olmuştur.

Janata ve Kubit'in gözlemlerine göre, müzik hafıza oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu iki araştırmacının planı, hatıralar oluşmaya başlarken kişilerin hafızalarını iyileştirmeye yardımcı bir araç olarak müziğin kullanılmasını sağlamaktır. Hatta bu düşüncelerini daha da ileriye götürerek, müziğin demans veya diğer nörolojik bozukluklara sahip kişilerin hafızalarını güçlendirebileceğini öne sürmektedirler. Bu nedenle eğer bir daha kendinizi bozuk bir plak gibi aynı şarkıyı tekrar tekrar mırıldanırken bulursanız, zihninizdeki müzikal bellek oluşturucusunun aklınızdan çıkmayan bu şarkıyla yaşamınızın film müziğinde bir başka unutulmaz an oluşturmanıza yardımcı olmak üzere işe koyulduğunu bileceksiniz.

Medikaynak Referanslar

(2021) Medscape.com. Available at: https://www.medscape.com/viewarticle/953396_print (Accessed: 13 July 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler