Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uzun vadeli oksijen tedavisinin, protein oluşumunda rol alan zarların bir ağı olan endoplazmik retikulumda (ER) oksidatif stres düzeyini arttırdığı bilinmektedir. ER stresindeki artış inflamasyona ve akciğerlerde çok az kan damarı ve hava kesesi oluşumuna neden olur. ABD’deki Wisconsin Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, prematüre yenidoğanlarda yaygın olarak kullanılan oksijen terapisinin türünü simüle etmek için yüzde 90'dan fazla oksijene maruz bırakılan iki grup sıçan yavrusunu inceledi. Bir grup kafein enjeksiyonu (kafein grubu) ile tedavi edildi ve diğer gruba kafein verilmedi (yüksek oksijenli grup). İki grup, sadece normal oda havasına maruz bırakılan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı.

Yüksek oksijenli grubun akciğerlerinde bulunan kan damarlarının sayısı kontrol ve kafein grubuna göre daha düşüktü. Araştırma ekibine göre kafein, yüksek oksijene maruz kalmış grupta kan damarı sayısını geliştirdi. Ayrıca, kafein ile tedavi edilen sıçan yavrularında daha fazla hava kesesi ve daha az iltihaplanma ve oksidatif stres belirteçleri buldular. Çalışma sonuçlarına göre stres tepkilerinin hepsi kafein ile zayıflatıldı. Araştırmacılar ayrıca, akciğerlerdeki kan damarlarını kaplayan hücrelerdeki ER'nin yüksek oksijen grubunda normalden daha geniş olduğunu buldular. Kafein grubunda görülemeyen bu yapısal değişim, artan ER stresinin bir diğer göstergesidir. Araştırmacılar, kafeinin, sıçanlarda ER stres tepkisini en aza indirgemesini "çığır açan bir gözlem" olarak tanımlıyor. Kafein tedavisinin stresi azaltabileceğini ve hayatlarının ilk günlerinde oksijene maruz kalan prematüre bebeklerin kan damarlarını ve hava keselerini koruyabileceğinden umutlular.

Medikaynak Referanslar

Teng RJ et al. Attenuation of Endoplasmic Reticulum Stress by Caffeine Ameliorates Hyperoxia-Induced Lung Injury. American Journal of Physiology - Lung Cellular and Molecular Physiology, 2017; ajplung.00405.2016 DOI: 10.1152/ajplung.00405.2016

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler