Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kahve, kalp damar sağlığına zarar mı verir, korur mu, yoksa hiç etkilemez mi?

Kahve, dünya çapında en sevilen içeceklerden birisi olduğu için bilim adamları yıllardır bu soruyu cevaplamaya çalışıyorlar.

Bazı çalışmalar kahve içmenin kişilerin kardiyovasküler olay riskini arttırabileceği konusunda uyarırken diğerleri kalp sağlığının ve kan damarı işlevinin korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bazı araştırmalar düzenli olarak çok fazla kahve içmenin aort sertliğini tetiklediğini öne sürmektedir. Aort sertliği, kardiyovasküler hastalık riskini arttırır. Aynı zamanda diğer kanıtlar, günde üç fincandan fazla kahve içmenin ateroskleroza karşı koruyabildiğini, atardamarların içinde plak birikmesine neden olarak kanın normal şekilde akmasını önlediğini göstermiştir.

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere'deki Londra Queen Mary Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, her gün önemli miktarda kahve içen insanların bile arter sertliği yaşamadıklarını, yani kahvenin kardiyovasküler sorun riskini arttırmadığını göstermiştir.

Tüm Gruplarda Benzer Sonuçlar

Yeni çalışmada, araştırma ekibi İngiltere'deki Biyobank Görüntüleme Çalışması aracılığıyla çalışmaya dahil edilen 8412 katılımcının verilerini analiz etti. İngiliz Kardiyovasküler Derneği Konferansında ekip, araştırmacıların katılımcılardaki kardiyovasküler fonksiyonlarının durumunu belirleyebilmeleri için kardiyovasküler manyetik rezonans görüntüleme ve diğer uzman değerlendirmelerinden geçmeyi kabul ettiklerini belirttiler. Katılımcılar ayrıca günlük olarak ne kadar kahve içtiklerini kendileri de bildirdi. Bu raporların ardından, araştırmacılar katılımcıları kahve tüketim alışkanlıklarına göre üç gruba ayırdı:

  • Günde bir veya daha az fincan kahve içenler
  • Günde bir ila üç fincan kahve içenler
  • Günde üç fincandan fazla kahve içenler

Araştırmanın son analizlerinde araştırmacı ekip, günde 25 fincandan fazla kahve içen bireyleri ve başlangıçta kardiyovasküler hastalığı olanları araştırma dışında tuttu. Araştırmacılar çalışmalarının, günde 25 bardak içen bireyleri içermesine rağmen, en yüksek kahve tüketim grubunun ortalama alımının günde beş bardak olduğunu belirttiler ve gelecekteki çalışmalarında bu insanları daha yakından incelemek istediklerini aktardılar.

İngiliz Kalp Vakfı'nda Tıbbi Direktör Yardımcısı olan ve bu araştırmaya katılmamış olan Prof. Dr. Metin Avkıran, kahve tüketim alışkanlıkları ve kalp sağlığı arasındaki ilişki hakkındaki bu tür çalışmaların, bireylerin daha iyi kararlar vermelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Profesöre göre kahvenin kalbimiz ve dolaşım sistemimiz üzerindeki etkisini anlamak, araştırmacıların ve medyanın bir süredir üzerinde durduğu bir olgu. Kahve hakkında farklı şeyler söyleyen birçok çelişkili çalışma var ve bu durumda inanmamız gerekenleri filtrelemek, yapmamız veya yapmamamız gereken şeylere karar vermek zor olabilir.

Medikaynak Referanslar

Is coffee bad for the heart or not? Published Monday 3 June 2019 By Maria Cohut Fact checked by Paula Field MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler