Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerikan Kalp Derneği dergisi olan Circulation: Heart Failure'da yayınlanan araştırmaya göre, üç büyük, iyi bilinen kalp hastalığı çalışmasından elde edilen diyet bilgileri, bir veya daha fazla fincan kafeinli kahve içmenin kalp yetmezliği riskini azaltabileceğini öne sürmüştür. Yapılan çalışmalar koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve felcin ABD'de kalp hastalığından ölümlerin en önemli nedenleri arasında yer aldığını göstermiştir. Çalışmanın kıdemli yazarı, kardiyoloji profesörü yardımcısı ve Aurora, Colorado'daki Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Colorado Kişiselleştirilmiş Tıp Merkezi'nde tıbbi direktörü olan David P. Kao, sigara, yaş ve yüksek tansiyon en çok bilinen kalp hastalığı risk faktörleri arasında yer alırken, kalp hastalığı için tanımlanamayan risk faktörlerinin devam etmekte olduğunu belirtmiştir.

Davi Chicago'daki Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde Önleyici Tıp Bölümü Beslenme Bölümü profesörü ve şefi ve Amerikan Kalp Derneği Beslenme Komitesi üyesi olan Dr. Linda Van Horn, kahve içmenin riskleri ve faydalarının, dünya çapında tüketimin popülerliği ve sıklığı nedeniyle süregelen bilimsel ilgi konuları olduğunu ifade etmiştir. Dr. Linda Van Horn, sonuçlarla ilişkileri bildiren çalışmaların, diyet değerlendirme ve analitik metodolojilerdeki tutarsızlıkların yanı sıra kendi kendine bildirilen diyet alımıyla ilgili doğal sorunlar nedeniyle nispeten sınırlı kalmış olduğunu da sözlerine eklemiştir.

Kao ve meslektaşları, Framingham Kalp Çalışmasının orijinal kohortundan elde edilen verileri incelemek için Amerikan Kalp Derneği'nin Hassas Tıp Platformu aracılığıyla makine öğrenimini kullanmış ve bulgularını doğrulamaya yardımcı olmak için hem Topluluklarda Ateroskleroz Riski Çalışması hem de Kardiyovasküler Sağlık Çalışması verileriyle karşılaştırmıştır. Her çalışma en az 10 yıllık takibi içermekle birlikte toplu olarak, çalışmalar 21.000'den fazla ABD'li yetişkin katılımcı hakkında bilgi sağlamıştır. Araştırmacılar, kafeinli kahve içmenin sonuçlarını analiz etmek için tüketimi günde 0 fincan, günde 1 fincan, günde 2 fincan ve günde 3 fincan olarak kategorize ettiklerini belirtmişlerdir. Üç çalışmada, kahve tüketimi kendi kendine rapor edilmiş olmakla birlikte standart ölçü biriminin mevcut olmadığı bildirilmiştir. Her üç çalışmada da, bir veya daha fazla fincan kafeinli kahve içtiğini bildiren kişilerde, uzun vadeli kalp yetmezliği riskinde azalma gözlemlenmiştir.

Kafeinsiz kahve içmeye bağlı kalp yetmezliği riski

Framingham Kalp ve Kardiyovasküler Sağlık çalışmalarında, on yıl boyunca kalp yetmezliği riski, kahve tüketilmemesine kıyasla her fincan kahve için %5 ila %12 oranında azalmıştır. Topluluklarda Ateroskleroz Riski Çalışmasında, kalp yetmezliği riski günde 0 ila 1 fincan kahve arasında değişmememesine karşın günde en az 2 bardak içenlerde bu oranın yaklaşık %30 daha düşük olduğu bildirilmiştir. Kafeinsiz kahve içmenin kalp yetmezliği riski üzerinde ters bir etkiye sahip olduğu görülmüş ve Framingham Kalp Çalışmasında kalp yetmezliği riskini önemli ölçüde artırmıştır. Kardiyovasküler Sağlık Çalışmasında ise, kafeinsiz kahve içmeye bağlı kalp yetmezliği riskinde artış veya azalış gözlemlenmemiştir. Araştırmacılar bunu daha ayrıntılı incelediklerinde, herhangi bir kaynaktan kafein tüketiminin kalp yetmezliği riskinin azalmasıyla ilişkili göründüğünü ve kafeinin daha fazla kahve içmenin görünürdeki yararının en azından bir parçası olduğunu bulmuşlardır.

Federal beslenme kurallarına göre, günde yaklaşık 45 ile 140 gramlık kahve sağlıklı bir diyetin parçası olabilmesine karşın, bu yalnızca sade koyu kahveyi ifade etmektedir. Amerikan Kalp Derneği, latte ve macchiato gibi popüler kahve bazlı içeceklerin genellikle yüksek kalori, ilave şeker ve yağ olduğu konusunda uyarmıştır. Ek olarak, faydalarına rağmen, araştırmalar kafeinin aşırı tüketildiğinde tehlikeli olabileceğini göstermiş ve çocukların kafeinden uzak durmaları gerektiğine dikkat çekmiştir. Amerikan Pediatri Akademisi, genel olarak çocukların kafeinli içeceklerden kaçınmasını önermektedir.

Medikaynak Referanslar

American Heart Association, Coffee lovers, rejoice! Drinking more coffee associated with decreased heart failure risk: Circulation: Heart Failure Journal Report.,ScienceDaily, 9 February 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler