Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Journal of Nutrition'da yayınlanan yeni bir araştırma, günde iki veya üç bardak kahve içen kadınların, daha az içenlere göre daha az toplam vücut ve karın yağına sahip olduklarını göstermiştir. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından düzenlenen Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketinden verileri incelediklerini ve günde kahve içilen fincanlar ile hem toplam vücut yağ yüzdesi hem de karın veya 'gövde' yağı arasındaki ilişkiye baktıklarını bildirmişlerdir. Çalışmanın sonucunda araştırmacılar günde iki veya üç fincan kahve içen 20-44 yaşlarındaki kadınların, kahve tüketmeyen insanlardan %3,4 daha düşük yağlanma seviyelerine sahip olduklarını ve 45-69 yaşları arasındaki kadınlar arasında, dört veya daha fazla fincan kahve içenlerin ise, %4,1 daha düşük bir yağlanma oranına sahip olduğunu bulduklarını belirtmişlerdir. Genel olarak, günde iki veya üç fincan kahve içen her yaştan kadınlar arasında ortalama toplam vücut yağ yüzdesinin %2,8 daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulguların, tüketilen kahvenin kafeinli mi yoksa kafeinsiz mi olduğu ve sigara içenler ya da içmeyenler ile kronik hastalıklardan muzdarip olanlar arasında sağlıklı olanlara kıyasla tutarlı olduğu bildirilmiştir.

Kahvede, Ağırlığı Düzenleyen ve Potansiyel Olarak Anti-obezite Bileşikleri

Erkeklerde ise, ilişki daha az anlamlı olmakla birlikte günde iki veya üç fincan kahve içen 20-44 yaşlarındaki erkeklerde, kahve tüketmeyenlerden %1,3 daha az toplam yağ ve %1,8 daha az gövde yağı olduğu saptanmıştır. Dünyada her yıl yaklaşık 7 milyon ton kahve tüketilmektedir. Anglia Ruskin Üniversitesi Halk Sağlığı Okuyucu ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr Lee Smith, araştırmalarının, kahvede, ağırlığı düzenleyen ve potansiyel olarak anti-obezite bileşikleri olarak kullanılabilecek kafein dışında biyoaktif bileşikler olabileceğini önerdiğini ve kahve veya etkili bileşenlerin, obezite salgınıyla ilgili kronik durumlarının yükünü azaltmak için sağlıklı bir diyet stratejisine entegre edilebileceğini ifade etmiştir. Smith, bu çalışmanın bulgularının sınırlılıkları ışığında yorumlamanın önemli olduğunu belirtmiş olup çalışma zamanın belirli bir noktasında olduğundan trendlerin belirlenemiyor olduğunu ancak bir kişinin kilosunu kahve tüketimini etkileyebileceğine inanmadıklarını sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Lee Smith, Lin Yang, Shengxu Li, Shahrokh F Shariat, Thomas Waldhoer, Tianlin Xu, Yunan Han, Mohammad Abufaraj, Qinran Liu, Chao Cao. Regular Coffee Consumption Is Associated with Lower Regional Adiposity Measured by DXA among US Women. The Journal of Nutrition, 2020; DOI: 10.1093/jn/nxaa121

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler