Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kavrulmuş kahve çekirdeği az miktarda akrilamid denilen bir bileşik içerir. Yüksek miktarlarda akrilamid zararlı olabilir. Kansere neden olabileceği endişeleri bile vardır. Bununla birlikte, araştırmalar ılımlı bir şekilde kahve içmenin genel olarak güvenli olduğunu ve hatta çeşitli sağlık yararları olabileceğini göstermektedir.

Yapılan bir çalışmada, akrilamidin ne olduğu ve zararlı olup olmadığı araştırıldı. Aynı zamanda, hangi tür kahvelerin akrilamid içerdiği, insanların kahve içmeyi bırakıp bırakmamaları da tartışıldı.Ek olarak akrilamid içermeyen kahve seçenekleri ve akrilamid içeren diğer ürünler de incelendi.

Akrilamid; plastik, tekstil, boya, kâğıt üretimi ve içme suyunun arıtılması dahil, çeşitli endüstriyel ve kimyasal işlemlerde üreticilerin kullandığı beyaz, kokusuz bir kristal kimyasaldır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, akrilamid bazı nişastalı yiyecek türlerinin yüksek sıcaklıklarda pişirme işleminin doğal bir yan ürünüdür. Akrilamid ayrıca kahve çekirdeğinde kavurma işleminin bir yan ürünü olarak ortaya çıkar.

Akrilamid Zararlı Mıdır?

Yüksek konsantrasyonlarda akrilamide uzun süre maruz kalmak insan sinir sistemine zarar verebilir. Bununla birlikte, bu genellikle yalnızca akrilamid kullanan endüstriyel işlemlere doğrudan katılan insanlar için bir risktir. Birleşik Devletlerde, işyerinde akrilamid maruziyetini sınırlandırmak için düzenlemeler vardır. Çevre Koruma Ajansı (EPA), içme suyunda akrilamid seviyelerini de düzenler.

Ayrıca uzun süreli akrilamid maruziyetinin kanser riskini arttırabileceğine dair endişeler de vardır. Aslında, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), akrilamidi Grup 2A kanserojen olarak sınıflandırır. Bu, IARC'nin akrilamidin muhtemelen insanlarda kansere neden olduğuna inandığı anlamına gelir. Bununla birlikte, mevcut kanıtların çoğu hayvan çalışmalarından gelir, EPA ise akrilamidi "olası bir insan kanserojeni" olarak sınıflandırır ancak daha sıkı bir sonuç çıkarmak için insan çalışmalarından daha fazla veri gereklidir.

2014 yılında sistematik bir gözden geçirme çalışması, diyet akrilamid ve kanser arasındaki bağı desteklemek için insan çalışmalarından yetersiz kanıtlar buldu. Yazarlar daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna vardılar.

Hangi tür kahve akrilamid içerir?

Akrilamid kahvenin kavurma işlemi sırasında oluşur. Kavrulmuş kahve çekirdeğinden elde edilen her türlü kahve ürünü, hazır kahve de dahil olmak üzere akrilamid içerecektir. Tahıl ve hindiba kökü kahvesi gibi kavurma işleminden geçen kahve ikameleri de akrilamid içerir. Bununla birlikte, bu farklı kahve türlerindeki akrilamid miktarı değişebilir.

Kahvede ne kadar akrilamid var?

Kahvede akrilamid miktarı değişebilir, ancak bu çekirdek çeşidinden ziyade kavurma süresine bağlıdır.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, bazı kahveler ve kahve yerine kullanılanlar da dahil olmak üzere 42 farklı kahve türündeki akrilamid miktarı araştırılmıştır.

Araştırmacılar, ortalama olarak şunları bulmuşlardır:

 • Tahıl ve hindiba kökünden türetilenler gibi kahve yerine kullanılan maddeler, kilogram başına 818 mikrogram (mcg/kg) olan en yüksek akrilamid konsantrasyonunu içerir
 • Çözünür kahve 358 mcg/kg akrilamid içerir.
 • Doğal kavrulmuş kahve, 179 mcg/kg'da en az miktarda akrilamid içerir.

Ayrıca, farklı kahve çekirdeği türleri arasında akrilamid içeriğinde anlamlı bir fark olmadığını da bildirmişlerdir. Her ne kadar kahve az miktarda akrilamid içerse de, araştırmalar kahve içmenin aslında bazı kanser türlerine karşı koruyabileceğini ve başka sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Örneğin, 2015 yılında yapılan bir incelemenin yazarları, kahvenin akrilamid gibi potansiyel olarak zararlı kimyasal maddeler içerdiğini kabul ettiler, ancak kahvenin içilmesi ile artmış kanser riski arasında bir bağlantı bulamadılar. Aslında, kahve tüketiminin bir kişinin kolorektal kanser, karaciğer kanseri ve meme kanseri gelişme riskini azaltabileceğini gösteren kanıtlar buldular.

Ayrıca, 2017 yılında yapılan başka bir çalışmada, kahve tüketiminin sağlığa etkileri üzerine çok sayıda meta-analiz gözden geçirildi. Araştırmacılar, ılımlı bir şekilde kahve içmenin genellikle güvenli olduğu ve bir kişinin sağlığına zarar vermekten daha fazla yarar sağlayacağı sonucuna vardılar.

Ayrıca, kahve içmek ile bazı kanser türlerinin düşük riski arasında bir bağlantı buldular, bunlar:

 • prostat kanseri
 • endometriyal kanser
 • ağız kanseri
 • karaciğer kanseri
 • lösemi
 • cilt kanseri

Çalışma, azaltılmış risk dahil olmak üzere bir dizi başka hastalıkta da kahvenin yararını önerdi:

 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • kalp hastalığı
 • karaciğer hastalığı
 • depresyon
 • tüm nedenlere bağlı ölüm

Bilim adamları günde üç ya da dört fincan kahve içen insanların en fazla yarar sağladığını buldular. FDA de yetişkinlerin kahve alımlarını günde dört veya beş fincan ile sınırlamasını tavsiye etmektedir. Akrilamid, kavurma işleminin bir yan ürünüdür, bu nedenle hazır kahve de dahil olmak üzere kavrulmuş çekirdek içeren herhangi bir kahve, bu kimyasalın küçük miktarlarını içerecektir. Tahıl hindiba kahvesi gibi kahve yerine kullanılanlar, bir kavurma işleminden geçirilmişlerse de yine akrilamid içerir.

Akrilamid ayrıca içme suyunda ve çeşitli pişmiş ve pişmiş yiyeceklerde de bulunur. Her ne kadar akrilamidin kanserojen olabileceğine dair endişeler olsa da, çoğu araştırma kahvenin aslında birçok farklı kansere ve diğer koşullara karşı koruyabileceğini ve ölçülü kahve içmenin genellikle güvenli olduğunu göstermektedir. Sık sık kahve içen ancak akrilamidden uzak durmak isteyen insanlar, kavrulmuş veya yeşil kahve çekirdeklerini denemek isteyebilirler.

Medikaynak Referanslar
 1. Benzer İçerikler