Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni araştırmalar, artan kakao flavanol tüketiminin beyin oksijenasyon seviyelerini artırarak bilişi geliştirebileceğini öne sürmektedir. Sağlıklı yetişkin erkekler üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, araştırmacılar, erkekler zorlu bir bilişsel görevde daha iyi performansla ilişkilendirilen flavanolle zenginleştirilmiş bir kakao içeceği tükettikten sonra beyin oksijenasyonunun arttığını gözlemlemlemişlerdir. Birmingham Üniversitesi, Birmingham, Birleşik Krallık'taki baş araştırmacı Catarina Rendeiro, sonuçlarının, flavanolle zenginleştirilmiş içeceği tüketen katılımcılar için net bir fayda gösterdiğini ve bunun, daha iyi kan oksijenasyonunu sonuçlarıyla ilişkilendirebileceklerini belirtmiştir.

Çilek, üzüm, elma ve çayda da bulunan flavonoidlerin bir alt grubu olan kakao flavanollerinin, periferik arterlerin vazodilatör özelliklerini artırarak endotel fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Ortaya çıkan kanıtlar ayrıca flavanol açısından zengin diyetlerin bilişsel yaşlanmaya karşı koruduğunu ancak mekanizmaların belirsizliğini koruduğunu da göstermiştir. Araştırmacılar, 18 ila 40 yaşları arasındaki 18 sağlıklı erkekte kakao flavanollerinin serebrovasküler ve bilişsel işlevler üzerindeki sevimli fizyolojik etkilerini değerlendirmişlerdir. Çalışma, çift kör, grup içi, plasebo kontrollü bir tasarım kullanılmıştır. Araştırmacılar, invaziv olmayan yakın kızılötesi spektroskopi kullanarak, flavanolle zenginleştirilmiş kakao içeceği içen erkekler için, beynin frontal bölgelerindeki doku oksijenlenmesinin, %5'lik bir CO2 solunum zorluğu (hiperkapni) sırasında daha etkili olduğunu gözlemlemişlerdir. Bilim insanları, bunun, periferik vasküler faydalara benzer şekilde, flavanollerin sağlıklı bir beyinde serebrovasküler reaktivitede klinik olarak anlamlı gelişmelerle sonuçlandığını gösterdiğini belirtmişlerdir. Çalışmada flavanolle doldurulmuş kakao içeceği ile gözlemlenen geliştirilmiş beyin oksijenasyonu, daha karmaşık bilişsel görevlerde gelişmiş bilişsel performansa dönüşmüştür. Erkeklerin, flavanol ile zenginleştirilmiş içeceği tükettikten sonra, daha karmaşık görevleri ortalama olarak %11 daha hızlı gerçekleştirdikleri gözlemlenmiş olup daha kolay görevlerde performansta ölçülebilir bir farkın olmadığı bildirilmiştir. Araştırmacılar, beyin oksijenasyon tepkilerinin başlangıç ​​seviyelerinde yüksek olan erkeklerden dördünün, zenginleştirilmiş kakao içmekten kan oksijenlenmesinde daha fazla kazanç veya bilişsel fayda sağlamadığını belirtmişlerdir. Rendeiro, bunun, muhtemelen zaten çok formda olan bazı kişilerin daha fazla iyileştirme için çok az alana sahip olduğunu gösterebileceğini ifade etmiştir.

Bitki kaynaklı flavanoller içeren beslenme stratejileri

Araştırmacılar, bulguların sağlıklı popülasyonlarda kan oksijenlenmesini ve bilişsel performansı artırmak için bitki kaynaklı flavanoller içeren beslenme stratejilerinin kullanımı ve belki de insanların beyin hasarı ve hastalıklarından kurtulmalarına yardımcı olabileceğine inandıklarını belirtmişlerdir. Medscape Medical News için yapılan araştırmayı değerlendiren Yuko Hara, beyin sağlığı için flavanollerle ilgili kanıtların bir şekilde karışık olduğunu, ancak bazı diğer çalışmaların bilişsel işlevlerde gelişmeler olduğunu öne sürdüğünü belirtmiştir. Alzheimer İlaç Bulma Vakfı'nda Yaşlanma ve Alzheimer Önleme direktörü olarak Hara ve diğer personel sinirbilimciler, kakao dahil olmak üzere takviyelerin ve yiyeceklerin potansiyel beyin faydalarını gözden geçirdiklerini bildirmişlerdir. Hara, bu yeni çalışmanın zarif ve yeni olduğunu, kakaonun yüksek flavanol içeriği ile hemodinamik tepki ve bilişsel faydalar arasında bir ilişki olduğunu ilk kez gösterdikleri belirtmiştir. Hara, bu faydaların serebrovasküler reaktivite bozukluğu olan yaşlı yetişkinlerde görülüp görülmediğini bilmenin ilginç olacağını belirtmiş ve bunun hala cevaplanmadığını sözlerine eklemiştir. Hara'ya göre bir başka uyarı, bunun tek dozluk bir mekanizma çalışması olmakla birlikte serebrovasküler ve bilişsel faydaların ne kadar sürdüğünün belirsiz olmasıdır. Hara, bilişsel performans üzerinde akut bir etki mi yoksa kalıcı etkiler var mı ve insanlar uzun vadede alırsa bilişsel gerilemeyi ve bunamayı bile önleyebilir mi gibi sorunların gerçekten cevaplanmamış ilginç sorular olduğunu ifade etmiştir.

Medikaynak Referanslar

Megan Brooks, The Secret Behind Cocoa's Brain-Boosting Ability, Medscape, Dec 10, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler