Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ulusal Uyku Vakfı (The National Sleep Foundation), iyi uyku kalitesinin göstergeleriyle ilgili, yaşam boyunca rehberlik sağlayacak, kanıta dayalı öneriler yayınladı.

Ulusal Uyku Vakfı, uyku topluluğundan uzmanlar ve ilgili kuruluşları tarafından atanan temsilcilerin bir araya geldiği bir panel düzenledi. Araştırmacılar sistematik bir literatür taraması yaptılar ve dahil edilme kriterlerini karşılayan, konu ile ilgili 277 çalışma tanımladılar. Panel üyelerine, incelemeleri ve tartışmaları amacıyla, konu ile ilgili özetler ve tam metin makaleler sağlandı. Mutabakat sağlamada, 3 turluk oylamayla değiştirilmiş bir Delphi RAND / UCLA Uygunluk Metodu kullanıldı.

Panel üyeleri, "uyku gecikmesi , "uyanma sayısı > 5 dakika , "uyku başlangıcından sonra uyanma , "uyku etkinliği gibi uyku süreklilik değişkenlerinin çoğunun, yaşam boyu iyi uyku kalitesi için uygun göstergeler olduğuna karar verdiler. Bununla birlikte, iyi uyku kalitesi unsurları olarak uyku mimarisi veya uykuya bağlı değişkenlerle ilgili görüş birliği daha azdı ya da hiç olmadı.

Belirleyiciler üzerinde birden fazla yapılan oylamada, Amerikan Anatomistler Derneği, Amerikan Nöroloji Akademisi, Amerikan Fizyoloji Topluluğu, Amerika Gerontoloji Topluluğu, İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi Derneği, Biyolojik Ritim Araştırmaları Derneği, İnsani Gelişme Araştırmaları Topluluğu ve Kadın Sağlığı Araştırmaları Derneği’nin desteklediği önemli bulgular ortaya çıktı.

Yayınlanan raporda, kaliteli uykunun ana belirleyicileri olarak, yataktayken daha çok uyuyarak vakit geçirmek (toplam sürenin en az yüzde 85'i), 30 dakika veya daha kısa sürede uykuya dalmak, gece uykudan en fazla bir kez uyanmak, uykuya daldıktan sonra 20 dakika ya da daha az uyanık olmak üzerinde uzlaşı sağlandı.

Ulusal Uyku Vakfı’nın Uyku Sağlık Endeksi, insanların yüzde 27'sinin uykuya dalmasının, ortalama 30 dakikadan daha uzun sürdüğünü ortaya koymuştu.

Araştırmacılar, milyonlarca Amerikalının uyku teknolojilerini kullandıklarını, uyku teknolojisinin daha geniş kullanımının ve Ulusal Uyku Vakfı’nın kılavuzlarından sağlanan içeriklerin, kişilerin uykularını daha iyi ölçebilmeleri ve hatta uykularını geliştirebilmelerine olanak sağlayabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca, bu önerilerin bu tür teknolojilerin sürekli geliştirilmesine katkı sağlayabileceğinin altını çiziyorlar.

Medikaynak Referanslar

M. Ohayon et al. National Sleep Foundation's sleep quality recommendations: first report. Sleep Health, 2017; 3 (1): 6

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler