Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kalori kısıtlamasının insanlar üzerindeki etkilerini araştıran yeni bir çalışma, kalori alımının 2 yıl boyunca %15 oranında azaltılmasının yaşlanma ve metabolizmayı yavaşlattığı ve yaşa bağlı hastalıklara karşı koruma sağladığını gösterdi. Bu çalışma, kalori kısıtlamasının sistemik oksidatif stresi azalttığını buldu, ki bu da kanser, diyabetin yanı sıra Alzheimer ve Parkinson gibi yaşa bağlı nörolojik durumlara bağlıdır.

Kalorileri kısıtlamak, bazal metabolizmanızı yavaşlatabilir ve eğer metabolizmanın yan ürünleri yaşlanma süreçlerini hızlandırırsa, birkaç yıl boyunca sürdürülen kalori kısıtlaması, kronik hastalık riskini azaltmaya ve yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabilir.

CALERIE (Enerjinin Tüketimi Azaltmanın Uzun Vadeli Etkilerinin Kapsamlı Değerlendirilmesi), obez olmayan insanlarda kalori kısıtlamasının metabolik etkilerini test eden ilk randomize kontrollü çalışmadır. Çalışmanın ikinci evresinde, 21 yaş ve 50 yaş arasında, kalori alımını 2 yıl boyunca %15 azaltan ve metabolizma ve oksidatif stres için ek ölçümlerden geçirilen, 53 sağlıklı, obez olmayan erkek ve kadından elde edilen sonuçlar bildirilmiştir. Kalori azaltış oranları, 2 hafta boyunca katılımcıların dokuları tarafından emilen izotopların oranı üzerinden, kalori seviyesini doğru bir şekilde belirleyen bir teknikle bireysel olarak hesaplanmıştır.

Metabolizma Yavaşlaması Anahtar Olarak Görülüyor

Kalori kısıtlama grubundakiler, belirli bir diyet izlemedikleri halde kilo kaybı çalışmanın amacı olmamasına rağmen ortalama 9 kilo verdiler. Anemi, aşırı kemik kaybı veya adet bozuklukları gibi hiçbir yan etki görülmedi; tersine ruh hali ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinde iyileşmeler görüldü. Böylece zaten sağlıklı ve zayıf olan insanların bile bir kalori kısıtlama rejiminden yararlanabileceği görülmüş oldu.

Laboratuvar hayvanlarında kalori kısıtlaması çekirdek vücut sıcaklığını ve dinlenme metabolik hızını düşürür. CALERIE çalışmasındaki amaç da "hızlı ya da "yavaş metabolizma tartışmalarının en sık ortaya çıktığı, kalori kısıtlamasının kilo vermeye değil, yaşlanmaya etkisini incelemekti. Memelilerde metabolizma ne kadar hızlıysa yaşam süresi o kadar kısadır.

Antioksidan mekanizmalar ve diyet ve biyolojik faktörler gibi birçok faktör, metabolizmayı etkiler, ancak mevcut teoriler, sağlıklı bir yaşlanma için daha yavaş bir metabolizmanın en faydalısı olduğunu göstermektedir.

Katılımcıların sayısı nispeten küçük ve insan ömrü bağlamında çalışma süresinin kısa olmasına rağmen, çalışma katılımcılarında yaşlanmanın belirteçleri iyileşti. Sonraki adımlar, insan yaşlanmasının sağlam biyobelirteçlerini oluşturmak ve kalori kısıtlamasının, kalori kısıtlamasını taklit eden antioksidan gıdalar veya resveratrol gibi maddelerle bağlantılı olarak etkisini incelemek olacak.

Medikaynak Referanslar

Redman LM. et al. Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging. Cell Metabolism, 2018; DOI: 10.1016/j.cmet.2018.02.019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler