Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Egzersiz sırasında kalp stres altına alındığında sağlıklı kabul edilir. Ancak yüksek tansiyon nedeniyle stres kalp için kötüdür. Peki neden ve her zaman durum böyle mi? Alman Kalp ve Damar Araştırmaları Merkezi (DZHK) ve Heidelberg Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları, önceden tespit edilmemiş bir sinyal yolunun stres türüne bağlı olarak kalp yetmezliğine neden olduğu veya koruduğunu gösteren yeni bulgular elde etti.

Araştırmacılar, başlangıçta histon deasetilaz 4 (HDAC4) adı verilen epigenetik bir geçişe sahip kalpteki bir metabolik süreç zincirini inceledi. Epigenetik, çevresel faktörlerin genleri nasıl etkilediğini araştırır. Yeni keşfedilen sinyal iletim yolu, strese bağlı olarak fare kalplerinde yukarı doğru veya aşağı doğru düzenlenebilir olarak bulundu. Sinyal yolunun sonunda, fizyolojik stres sonrası, yani egzersiz sonrası, sağlıklı fare kalplerinde bir HDAC4 fragmanı daha yaygın olarak tespit edildi. Patolojik strese maruz kalmış fare kalplerinde ise, örneğin kan basıncının artması nedeniyle oluşan streste, bu fragman üremedi.

Geçici Kalp Yetmezliği

Araştırmacılar, etkiyi daha yakından araştırmayı amaçladı ve bu nedenle HDAC4 fragmanı üretemeyen genetik olarak değiştirilmiş fareler üretti. Bu fareler fizyolojik strese maruz kalsalar da ve şaşırtıcı bir şekilde, sağlıklı bir etki oluşmadı. Bunun yerine, yoğun bir egzersiz sonrasında geçici kalp yetmezliği geliştirdiler ve bu da performansı belirgin bir şekilde düşürdü. Bu kalp yetmezliği sonrasında tekrar geriledi.

HDAC4 fragmanı kalbi geçici fizyolojik stresin neden olduğu zararlardan koruyabilir. Ancak neden yüksek tansiyonun neden olduğu stres veya diğer stresten koruyamaz? Araştırmacılara göre işin sırrı molalarda. Egzersiz sırasında kalp için dinlenme periyotları sıklıkla bulunur. Protein kinaz A adı verilen bir enzim, bu dönemlerde iyileşir ve HDAC4 fragmanının aktivasyonu yoluyla sağlıklı yolun metabolik zincir kavşağında izlenmesini sağlar.

Yüksek kan basıncı gibi kalıcı stres durumunda ise protein kinaz A'nın sürekli aktivitesi sonunda kalıcı stres altında bu parça kaybolur. Araştırmacılar ayrıca, HDAC4 fragmanı ile bir gen terapisinin farelerdeki bu pompalama güç eksikliğine karşı koruma sağladığını da gösterdiler.

Evrim perspektifinden bakılınca da atalarımız, toplayıcılar ve avcılar, çoğu zaman yiyecek bulmak ve eve getirmek için birkaç saat boyunca fiziksel olarak faal olmalıydı. Yeni keşfedilen sinyal yolu, bu durumda kalbi korumuş olabilir. Sonuçlar ayrıca dinlenme süresi olmayan aşırı dayanıklılık sporunun kalbe zarar verebileceğini de gösteriyor.

Medikaynak Referanslar

Lehmann LH et al. A proteolytic fragment of histone deacetylase 4 protects the heart from failure by regulating the hexosamine biosynthetic pathway. Nature Medicine, 2017; 24 (1): 62 DOI: 10.1038/nm.4452

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler