Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Houston Üniversitesi’nden araştırmacılar farelerde kalp kası hücrelerini onaran, kalp krizi sonrası kalbi yenileyen yeni bir teknolojiyi bildirmektedirler.

Journal of Cardiovascular Aging dergisinde yayınlanan çığır açıcı bulgular insanlarda kalp hastalığının tedavisi için güçlü bir klinik strateji olma potansiyeline sahiptir.

Araştırma ekibi tarafından geliştirilen yeni teknoloji; mutasyonlu transkripsiyon faktörlerin ve DNA’ların RNA’ya dönüşümünü kontrol eden proteinlerin fare kalplerine aktarımı için, sentetik mesajcı ribonükleik asit (mRNA) kullanmaktadırlar. Sentetik mRNA kök hücre benzeri büyümeye katkıda bulunmaktadır.

Bulgulara göre, iki mutasyonlu transkripsiyon faktörü, Stemin ve YAP5SA, fare kalplerinden izole edilmiş, kardiomiyositler veya kalp kası hücrelerinin replikasyonunu artırmak için beraber çalışmıştır. Bu deneyler doku kültür tabakaları üzerinde in vitro gerçekleştirilmiştir.

Stemin kardiomiyositlerde kök hücre benzeri özellikleri aktifleştirmektedir. Deneylerde Stemin’in hayati rolü, transcripsiyonun bir "oyun kurucu olduğunu söyleyen Iyer tarafından keşfedilmiştir. YAP5SA ise miyositlerin daha fazla replikasyonuna neden olarak organ gelişimini desteklemektedir.

Sonuç olarak, Stemin ve YAP5SA hasarlı fare kalplerini in vivo onarmıştır. Her iki transkripsiyon faktörü infarktüs geçirmiş yetişkin fare kalplerine enjekte edildiğinde, kalpler ufak skarlarla normale yakın kardiyak pompalama fonksiyonunu onarırken kardiyak miyositler katlanarak artmıştır.

Keşif kalp hastalığı için ‘güçlü bir klinik strateji’ olma potansiyeline sahiptir.

Medikaynak Referanslar

University of Houston. "Biochemistry researchers repair and regenerate heart muscle cells: Discovery has potential to become 'powerful clinical strategy' for treating heart disease." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 June 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler