Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsanlar genlerini ebeveynlerinden alırlar. Hayatımız boyunca DNA’da meydana gelen kimyasal modifikasyonlar genleri açar veya kapatır. Buna epigenetik değişiklikler denir. Bu değişiklikler aracılığıyla çok çeşitli hastalıklar gelişebilir. Uppsala Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı da daha önce kalp krizi geçiren insanlarda meydana gelen epigenetik değişiklikleri incelediler.

Kalp krizi sırasında vücut bazı genleri aktive ederek bir sinyal oluşturur. Bu mekanizma sayesinde hastalığın akut döneminde dokular korunmuş olur ve kalp krizinden sonra tekrar düzenleme sağlanır. Bu sebeple bu sinyalin bazı epigenetik değişikliklere de yol açıyor olması oldukça mümkün görünüyor.

Yapılan çalışmada kalp krizi geçirmiş olan insanlardaki epigenetik değişiklikler incelendi ve çok sayıda değişikliğin oluştuğu görüldü. Bu değişikliklerin bir kısmı kardiyovasküler hastalık ile alakalı olan genlerde meydana gelmektedir. Ancak bu değişikliklerin mi hastalık gelişimine katkıda bulunduğu yoksa kalp krizi ile ilişkili gen aktivasyonuna bağlı bir anı olarak mı oluştuklarını tespit etmek ise mümkün olmadı.

Çalışmanın baş araştırıcısı olan Asa Johansson bu sonuçların kalp krizindeki klinik resimde epigenetiğin önemi hakkındaki bilginin artmasına katkıda bulunmasını umduklarını belirtti. Bu sayede altta yatan mekanizmalar daha net bir şekilde aydınlatılabilir ve daha iyi ilaçlar ve tedavi alternatifleri geliştirilebilir.

Medikaynak Referanslar

 Rask-Andersen M et al. Epigenome Wide Association Study Reveals Differential DNA Methylation in Individuals With a History of Myocardial Infarction. Human Molecular Genetics, 2016; ddw302 DOI: 10.1093/hmg/ddw302

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler