Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kalsiyum kanal blokerleri (KKB'ler) hipertansiyon tedavisinde sıklıkla kullanılmakta olan bir ilaç grubudur. Geçmişte yayınlanan bir kısım çalışmada bu ilaçları kullanmak ile meme kanseri gelişimi riski arasında potansiyel bir ilişki konusundaki tartışmalar oluşmuştur. KKB'lerin yaygın kullanımı nedeniyle eğer bu iki durum arasında gerçekten bir korelasyon varsa önemli halk sağlığı etkileri olabilir.

Avustralya merkezli yapılan yeni bir çalışmada, KKB kullanımı ve meme kanseri gelişimi arasındaki ilişkiyi belirlemek için yeni kanıtlar araştırıldı. Bu sebeple 28 Haziran 2016'ya kadar MEDLINE, EMBASE ve Cochrane Kütüphanesi'nde yer alan ilgili yayınlar taranarak bir araştırma yapıldı. Kaynaklar ve atıf makaleleri kontrol edildi ve yazarlarla gerektiğinde temasa geçildi. Analizde toplam yirmi dokuz çalışma incelendi ve bunların 26’sı randomize olmayan çalışma idi. Bu makalelerden elde edilen veriler bir meta analize sokuldu ve endikasyona göre eşlik eden risk belirlenmeye çalışıldı. Muhtemelen düşük takip süresi sebebiyle bu metaanalizde geçerli olan toplam kanıtlar KKB'lerin alınması ile meme kanseri gelişimi arasında açık bir ilişkiyi desteklememektedir. Ancak özellikle uzun süreli kullanımda belirsizlik devam etmektedir ve farklı popülasyonlar ve / veya meme kanseri alt tipleri arasında bu ilişki farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak bu metaanaliz sonucunda eldeki yetersiz veriler sebebiyle kesin bir sonuca ulaşmak mümkün olamamıştır. Bu sebeple yazarlar KKB kullanımının son derece yaygın olduğu ve nüfusa dayalı kanser, reçete ve veritabanı gibi ek çalışmaların yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Medikaynak Referanslar

Wright CM et al. Calcium channel blockers and breast cancer incidence: An updated systematic review and meta-analysis of the evidence. Cancer Epidemiol. 2017 Aug 31;50(Pt A):113-124. doi: 10.1016/j.canep.2017.08.012. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler