Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Clinical & Translational Immunology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, meme kanseri hastalarının kanındaki bağışıklık sistemi hücreleri, hastalık seyrinin başlarında çeşitli değişikliklere uğrar. Araştırmacılar, bu keşfin agresif tümörlerin erken tanımlanmasına katkıda bulunabileceğine ve gelecekte kişiselleştirilmiş immünoterapi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğine inanmaktadırlar. Çalışma Fransa'nın Lyon şehrindeki Claude Bernard Üniversitesi'nde doktora araştırma stajı yapan Rodrigo Nalio Ramos ile yürütülmüştür. Baş araştırmacı, São Paulo Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü'nde (ICB-USP) profesör olan Jose Alexandre Marzagão Barbuto'ydu ve yurtdışındaki süpervizör Lyon Kanser Araştırma Merkezi'nde (CRCL) kıdemli bilim insanı Christophe Caux'dur.

Monositler en büyük kan hücreleridir ve lökositlerin yaklaşık %7'sini oluşturur. Bunlar, virüsler, bakteriler ve tümör hücreleri gibi tehditleri araştırmak için vücuda devriye gezen önemli bağışıklık hücreleridir. Kemik iliğinde üretilir ve kan dolaşımında makrofajlara (patojenleri ve apoptotik hücreleri yutup yok eden hücreler) veya dendritik hücrelere (antijen materyalini işleyen ve hücre yüzeyinde spesifik spesifik 1616 fi c antikorları üreten bağışıklık sistemi yapılarına sunan hücreler) dönüştükleri dokulara seyahat ederler.

Bilim insanları yaptıkları bu çalışma ile araştırmacılar meme kanseri hastalarının kanından monositler topladılar ve bunları bağışıklık sistemine tümör bölgesine takviye göndermelerini söyleyen proinflamatuar makrofajlar halinde laboratuvarda ayırt etmeye çalıştılar. Bu araştırmada, Fransa'da ve Brezilya'daki Pérola Byington Hastanesinde tedavi gören meme kanseri hastalarının bağışladığı 44 kan örneğinden ve kontrol görevi gören sağlıklı bireylerden 25 örnekten monositler toplanmıştır.

Monosit Gen Ekspresyonunun Analizi

Araştırmacılar daha sonra hücrelerin hangi haberci RNA'ları ürettiğini belirlemek için monosit gen ekspresyonunu analiz ettiler. Analiz, hücreleri sağlıklı bireylerde olması gerektiği gibi makrofajlara dönüşen hastalarda bile çeşitli sinyal yollarındaki değişiklikleri belirledi. Araştırmacılar henüz bu tümörlerin bağışıklık sistemine nasıl müdahale ettiğini tam olarak açıklayamıyorlar. Araştırmacıların düşüncesine göre bir olasılık, transkripsiyon faktörlerinin [modüle edici fonksiyonu olan proteinler] kana salgılanması, başka bir hipotez ise, kemik iliği yoluyla sistemik bir etki olabilir, ancak bunun doğrulanması daha zor. Bu durumda hastalık monosit öncü hücrelerini etkileyebilir. Araştırmacılara göre, kanser yıllar içinde yavaşça gelişebilir ve hastalık belirtisi olmadığında monosit değişimi erken tespit edilebilirse, bir şeylerin yanlış olup olmadığını belirlemek için daha fazla test yapılmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Blood cells could serve as a 'thermometer' to detect breast cancer (2020, May 13) retrieved 20 May 2020 from medicalxpress.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler