Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yetişkinlik çağına girdikten sonra yaşımız ilerledikçe yaşlanmaya bağlı hastalıklar oluşmaya başlamaktadır. Genetik ve kalıtım, yaşam tarzı ve çevre ile ilgili pek çok faktör bu süreç üzerinde etkilere sahiptir. Ebeveynlerimizden aktarılan DNA, bu süreçte önem taşıyan protein seviyelerinin bazı insanlarda yüksek, bazı insanlarda düşük seviyelerde seyretmesine ve kişinin sağlığının farklı şekillerde etkilenmesine neden olmaktadır.

İskoçyalı araştırmacılar tarafından Edinburgh Üniversitesinde yaşlanma sürecini etkileyen proteinleri araştırmak üzere gerçekleştirilen ve yüzbinlerce insanın genetik bilgisini içeren altı büyük genetik çalışmanın bulgularını değerlendiren bir araştırmaya göre, iki kan proteini uzun ve sağlıklı bir ömür üzerinde etki gösteriyor.

857 proteinin incelendiği bu araştırmanın bulgularına göre, incelenen proteinlerden ikisi yaşlanma süreci üzerinde önemli olumsuz etkiler gösteriyor. Bu iki protein seviyesi yüksek olan kişilerin sağlık değerlendirmeleri daha kötü oluyor ve uzun yaşama şanslarının daha düşük olduğu görülmektedir.

Bu proteinlerden ilki apolipoprotein(a) (LPA) karaciğerde üretilen ve pıhtılaşma üzerinde rol oynayan bir proteindir. Yüksek seviyelerde olması ateroskleroz riskini artırarak atar damarlarda yağ tıkaçlarının oluşumuna ve bunun sonucunda kalp hastalıkları ile inme olasılığının artmasına yol açmaktadır. Bu protein seviyesini düşüren bir ilacın kalp hastalığı riskini azalttığı klinik bir çalışmada ortaya koyulmuştur.

İkinci protein, vasküler hücre adezyon molekülü 1 (VCAM1) çoğunlukla endotel hücre yüzeylerinde bulunuyor ve kan pıhtılaşması ve bağışıklık yanıtı ile ilgili fonksiyonlara sahip. Normal koşullarda seviyeleri düşük olan VCAM1 seviyeleri enfeksiyon durumunda artıyor ve böylece bağışıklık hücreleri endotel tabakaya erişmektedir. Henüz VCAM1 ile ilgili bir klinik çalışma gerçekleştirilmemekle birlikte, farelerde yapılan çalışmalarda bu proteinin seviyelerini düşüren antikorların yaşlanmaya bağlı bilişsel bozuklukları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Araştırma bulgularına göre, bu iki proteini hedefleyen ve seviyelerini düşüren ilaçlar yaşlanma sürecini yavaşlatabilir, yaşam kalitesini artırabilir ve sağlıklı insan ömrüne ömür katabilir ve genetik mirası kötü olan ve bu iki protein seviyesi doğuştan yüksek kişiler de bu ilaçlar sayesinde genetik açıdan şanslı kişiler kadar uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilir.

Medikaynak Referanslar

Blood proteins could be the key to a long and healthy life, study finds from University of Edinburgh on ScienceDirect January 24, 2022.
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler