Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni araştırmalar, kan şekeri seviyelerinde büyük düşüşler yaşayan insanların, yemekten birkaç saat sonra, kendilerini daha aç hissettiklerini ve gün içinde diğerlerine göre yüzlerce kalori daha fazla tükettiklerini göstermiştir. Nature Metabolism’de, gerçek yaşam ortamlarında gıdalara verilen tepkilere bakan dünyanın en büyük devam eden beslenme araştırma programı PREDICT, King's College London'dan araştırma ekibi ve sağlık bilimi şirketi ZOE’den yayınlanan bir çalışmada, bazı insanların neden kalori kontrollü diyetlerde bile kilo vermek için mücadele ettiği bulunmuştur. Diyet ve sağlık söz konusu olduğunda kişisel metabolizmayı anlamanın önemini vurgulanmıştır. Araştırma ekibi, iki haftalık bir süre boyunca standartlaştırılmış kahvaltılar ve serbestçe seçilmiş yemekler yedikten sonra 1.070 kişiden kan şekeri tepkileri ve diğer sağlık belirteçleri hakkında ayrıntılı veriler toplamış ve toplamda 8.000'den fazla kahvaltı ve 70.000 öğüne ulaşmıştır.

Standart kahvaltıların, aynı miktarda kalori içeren ancak karbonhidrat, protein, yağ ve lif bakımından farklı bileşimlere sahip muffinlere dayandığı bildirilmiştir. Katılımcılar ayrıca vücutlarının şekeri ne kadar iyi işlediğini ölçmek için açlık kan şekeri yanıt testi yapılmıştır. Katılımcılar, çalışmanın tüm süresi boyunca kan şekeri seviyelerini ölçmek için sürekli glikoz monitörleri (CGM'ler), aktivite ve uykuyu izlemek için giyilebilir bir cihaz takmışlardır. Ayrıca bir telefon uygulaması kullanarak açlık ve uyanıklık seviyelerinin yanı sıra gün içinde tam olarak ne zaman ve ne yediklerini de kaydetmişlerdir. Yemekten sonra kan şekerini inceleyen önceki çalışmalar, kan şekeri zirvesi olarak bilinen, yemekten sonraki ilk iki saat içinde seviyelerin yükselme ve düşme şekline odaklanmıştır. Bununla birlikte, verileri analiz ettikten sonra, PREDICT ekibi bazı kişilerin bu ilk zirveden 2-4 saat sonra önemli şeker düşüşleri yaşadıklarını ve kan şekeri seviyelerinin geri gelmeden önce hızla taban çizgisinin altına düştüğünü fark etmiştir.

Kan şekeri seviyelerinin açlığı kontrol etmedeki rolü

Büyük dipçilerin açlık oranının %9 arttığı ve bir sonraki öğünden önce, aynı öğünleri yedikleri halde küçük dipçilere göre ortalama yarım saat daha az bekledikleri gözlemlenmiştir. Büyük dipçilerin ayrıca kahvaltıdan 3-4 saat sonra 75 kalori ve gün boyunca küçük dipçilere göre yaklaşık 312 kalori daha fazla tükettiği bildirilmiştir. Bilim insanları bu tür bir modelin, potansiyel olarak bir yıl içinde 20 kilo artışa dönüşebileceğini belirtmişlerdir. King's College London'dan Dr. Sarah Berry, kan şekeri seviyelerinin açlığı kontrol etmede önemli bir rol oynadığından uzun zamandır şüphelenildiğini, ancak önceki çalışmalardan elde edilen sonuçların yetersiz kaldığını ifade etmiştir. Berry, şimdi şeker düşüşlerinin, açlık ve sonraki kalori alımının yemekten sonraki ilk kan şekeri tepe tepkisinden daha iyi bir belirleyicisi olduğunu ve kan şekeri seviyeleri ile yediğimiz yiyecekler arasındaki ilişki hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdiğini gösterdiklerini belirtmiştir. King's College London'da Genetik Epidemiyoloji Profesörü ve ZOE'nin bilimsel kurucu ortağı Tim Spector, gıdanın ve insanların karmaşık olmasına karşın, araştırmalarının sonunda diyet ve sağlık arasındaki kara kutuyu açmaya başladığını ifade etmiştir. Ayrıca Spector, herkesin metabolizmasını ve bağırsak sağlığını en iyi şekilde desteklemek için yiyeceklere verdiği benzersiz tepkileri keşfetme fırsatına sahip olması için, bu son teknoloji bilimini bir eş-beslenme ve mikrobiyom testine dönüştürebildikleri için heyecanlı olduklarını da sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

King's College London, Why some of us are hungry all the time, ScienceDaily, 12 April 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler