Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Suffolk İngiltere'de yıllarca çalıştıktan sonra, Liz Ball, yetenekli ve çok bilgili bir onkolojik cerrah oldu. Geçen ay e-cancer online dergisinde yayınlanan bir makalede "Meme kanseri hakkında bilmesi gereken her şeyi bildiğimi sanıyordum. Bir meme kanseri cerrahıydım. Hatta onkoplastik meme cerrahisinde yüksek lisans yaptım." diye belirtti.

"Meme kanseri hakkında bilmem gereken her şeyi bildiğimi sanıyordum"

"Hata etmişim." İngiliz cerrah için öğreneceği daha çok şey vardı. 2015 yılında, 40 yaşında, evli ve sosyal medya adı Liz O'Riordan olarak bilinen Ball'a 3. aşama meme kanseri teşhisi konuldu. Yeni dersler hızlı ve zor geldi. O'Riordan makalesinde, akranları için devam eden tıp eğitimini özetleyerek, "herkesin kanser bakımını iyileştirmek için yapabileceği üç basit şey" önerdi. O'Riordan, onkolojinin "klinik olarak etkili ve güvenli tedaviler sunmada çok iyi" olduğunu, ancak genellikle tek başına yetersiz ve eksik olduğunu belirtti. "Birçok sağlayıcının yetersiz kaldığı alan… hasta deneyimidir diye yazdı.

Utah, Murray'deki Intermountain Healthcare'de tıbbi bir onkolog olan Mark Lewis, O'Riordan'ın makalesini okudu ve eşsiz olduğunu şu sözlerle özetledi: "Doktorların öğrendiği ve hastaların bilmesi gerekenler arasındaki uçurumu araştırıyor." Lewis, Medscape Medical News'e e-posta yoluyla "Bu etkili makalede bizi hem hasta hem de hekimin iki tarafın zihnini ve düşünce yapısını anlamaya davet ediyor." Dedi. Lewis de kanserle yaşıyor ve iş yerinden sağlık raporu nedeni ile izinli. Hem hasta hem de doktor için etkili olan bu yazı, etkileyici ve unutulmazdır; Twitter'da Newcastle, İngiltere'de bir palyatif bakım uzmanı ve With the End in Mind: Dying, İnkar Çağında Ölüm, Ölüm ve Bilgelik (HarperCollins) kitaplarının yazarı Kathryn Mannix de dahil olmak üzere düzinelerce okuyucu tarafından takdir gördü. Kathryn Mannix makale ile ilgili düşüncelerini "Bir trende ağlıyor olabilirim ama buna değdi," tweeti ile belirtti. "Her sağlık çalışanı okumalı ve mesleği üzerine düşünmelidir. Yardım ettiğimizi umduğumuz hastaların deneyimi hakkında gerçekten ne biliyoruz? "diyen O'Riordan, makalesinin aldığı dönütlerden ve başarısının kendisi için de süpriz olduğunu belirterek anlattı.

Medikaynak Referanslar

Three Simple Things to Improve Cancer Care - Medscape - Jan 15, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler