Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Vücudumuzda sürekli olarak kanserli hücreler üretilmektedir. Bu kanser hücrelerinden immün sistem tarafından fark edilenler yok edilir. Ancak bazıları ise, hayatta kalır ve büyümeye devam ederek yaşamını sürdürür.

Tümör hücreleri çevresindeki alana hızlıca bazı faktörleri salarlar, buna tümör mikroçevresi denir. Bu faktörlerin salınımının kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını indüklediği biliniyordu ancak normal komşu hücreleri etkilediği bilinmiyordu.

Delaware Üniversitesinden bir araştırma grubu tarafından yapılan bir çalışma ile, kanser hücrelerinin komşu normal hücreleri kanser hücrelerine dönüştürebileceği kanıtlandı.

Araştırmacılar üç boyutlu co-kültür sistemi kullanarak insan vücuduna benzer bir ortamda normal hücreler ile kanser hücrelerini birlikte büyüttü. Araştırmacılar kanser hücrelerinin bir enzim (proteaz) üreterek E-cadherin adı verilen hücreler arası adezyon molekülünü yıktığını gösterdiler. Proteazın etkisi hücrelerden e-cadherin molekülünü serbest bırakmaktır. Serbest kalan bu E-cadherin segmenti, normal hücrelerde bulunan epidermal büyüme faktörü reseptörü adı verilen bir sinyal molekülü ile bağ kurarak, bunları kanser hücrelerine dönüştürdü

Araştırmacılardan Pratima Patil’e göre "Erişkin kanser hastalarının serumu yüksek miktarda sE-cad içerir. Bulgularımız tümör hücrelerinin normal hücreleri değiştirdiğini gösteriyor, hücre yapısını bozuyor, ve onları tümör progresyonunu kolaylaştıran sE-cad üretimi için kullanıyor .

Diğer bir araştırmacı Prof. Ayyappan Rajasekaran, "bu çalışmanın kanser hücrelerinin sırasıyla erken ve geç evre kanserlerin komşu hücrelerde geliştiğini gösteren ilk çalışma olduğunu ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara kaynak olabileceğini belirtti. Ayrıca bakteri ve virüsler gibi kanser hücrelerinin de normal hücreleri enfekte edip kanser progresyonunu destekleyebileceğini bu çalışma sonucunda gördüklerini belirtti.

Bu çalışma sonucunda kanser hücrelerinin komşu hücreleri etkilediğini göstermiş ve yeni araştırmalara farklı bir pencere açmıştır. Klinik bir bakış açısıyla kanser hastalarında sE-cad seviyelerinin düşürülmesinin progresyonu yavaşlatıp tedavi sonucunu iyi yönde değiştirip değiştiremeyeceği sorusu bu çalışma sonucunda değerlendirilmelidir. İleride yapılacak çalışmalarla kanser oluşumu ve tedavisi üzerine yeni yöntemler belirlenebilir.

Medikaynak Referanslar

  P. U. Patil et al. Carcinoma cells induce lumen filling and EMT in epithelial cells through soluble E-cadherin-mediated activation of EGFR. Journal of Cell Science, 2015; 128 (23): 4366

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler