Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hücreler kanserli hale geldikçe, dış membranlarındaki bazı proteinler şeker moleküllerini kaybeder ve muhtemelen birbirlerine daha fazla yakınlaştıkları için daha az yapışkan duruma gelirler. Mamogramlar veya CT (bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme testleri tümörleri tespit edebilir ancak bir kitlenin kanser olup olmadığını anlamak için hücreleri doğrudan incelemek amacıyla genellikle biyopsi yapılması gerekir.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hücre Mühendisliği Enstitüsünde yapılan bir çalışma ile ilk kez bilim adamları hücresel müsinin görüntülenmesinden bir fayda elde etmişlerdir. MR görüntülemesini belirli bir proteine bağlanmış şekerleri saptayacak şekilde ayarlandığında, normal ve kanserli hücreler arasındaki farkı tespit edebilir duruma gelebilir. Johns Hopkins çalışmasının sonuçları MR görüntülemesinin, kanserli hücrelerin dış membranlarından ayrılan indikatör şeker moleküllerini invazif olmayan şekilde saptayarak bir gün biyopsileri daha etkin hale getirebileceğini ve hatta tamamen onların yerini alabileceğini ortaya koyuyor.

Medikaynak Referanslar

Kaynak: Hopkins Medicine, http://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/mri_based_on_a_sugar_molecule_can_tell_cancerous_from_noncancerous_cellshttp://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150218122949.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler