Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Akut miyeloid lösemi, sağkalım oranı düşük agresif bir kan kanseridir. İlk kemoterapiye yanıt oranı yüksek olmasına rağmen, kemoterapiye dirençli lösemik hücrelerin gelişimi nedeniyle hastalarda sıklıkla relaps gelişir.

Çalışma yöneticisi Benedicte Sjo Tislevoll: "Lösemi hastalarını tedavi ederken, hastanın tedaviye yanıt verip vermediğini hızlı bir şekilde anlamak zordur. Tedaviye verilen yanıt şu anda haftalar ila aylar süren tedaviden sonra ölçülmekte ve bu nedenle önemli bir zaman kaybedilmektedir. Bununla birlikte, lösemi hücrelerinin fonksiyonel özellikleri araştırılarak kemoterapiye yanıt hızla ölçülebilir."

"Sonuçlarımız, tedaviye zayıf yanıt veren hastalarda kemoterapinin ilk 24 saati içinde ERK1/2 proteininin arttığını gösteriyor. Bu proteinin, kanser hücrelerinin kemoterapiye direncinden sorumlu olduğuna ve yanıt verenleri ayırt etmek için kullanılabileceğine inanıyoruz." diyor.

Tislevoll: "Bunun kanseri anlamamızda önemli bir anahtar olduğunu düşünüyoruz ve amacımız bu bilgiyi tedaviye yanıt vermeyen hastalarda tedaviyi erken değiştirmek için kullanmaktır." diye ekliyor.

Medikaynak Referanslar

Cancer: Blood sample 24 hours after start of chemotherapy predicts survival. ScienceDaily, January 2023.  

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler