Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son yıllarda kanser tedavisinde çok sayıda yeni hedefe yönelik ajan geliştirilmeye başlandı. Yeni nesil sekanslama yöntemlerinin kullanımının yaygınlaşması sonucunda kanser türleri arasında çeşitli mutasyon oranlarının daha iyi anlaşılıyor olması, hedefe yönelik tedavi çalışmalarında da bir artışa yol açtı. Tüm solid tümörlerde gözlenen mutasyon türlerinden biri de NTRK mutasyonudur. Solid tümörlerde değişen oranlarda yüzdesel pozitiflik gösteren bu mutasyonu hedef alan çeşitli hedefe yönelik ajanlar da şu an klinik gelişimini sürdürmekte. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir derleme yazısında NTRK gen füzyonları ve klinik önemi hakkında ayrıntılı bir inceleme yapıldı.

NTRK ve Klinik Önemi

Tropomyosin reseptör kinaz (Trk) reseptör ailesi, sırasıyla NTRK1, NTRK2 ve NTRK3 genleri tarafından kodlanan Trk A, B ve C (TrkA, TrkB ve TrkC) reseptörleri olarak adlandırılan 3 transmembran protein içerir. Bu reseptör tirozin kinazlar, insan nöronal dokusunda eksprese edilir ve nörotrofinler tarafından aktivasyon yoluyla sinir sisteminin gelişim ve fonksiyon fizyolojisinde önemli bir rol oynar.

NTRK genlerini içeren gen füzyonları, kimerik Trk proteinlerinin, onkojenik potansiyel kazandıran yapısal olarak aktifleştirilmiş veya aşırı eksprese edilmiş kinaz fonksiyonu ile transkripsiyonuna yol açar. Bu genetik anormallikler son zamanlarda kanser tedavisi için hedefler olarak ortaya çıkmıştır, çünkü yapısal olarak aktif yeniden düzenlenmiş proteinlerin seçici inhibitörleri olan yeni bileşikler geliştirilmiştir. Bu alandaki gelişmeler, tarafsız jenerasyon füzyonlarının keşfine yönelik araçlar olarak yeni nesil sekanslama yöntemleriyle desteklenmektedir. NTRK gen füzyonlarının çeşitli tümör histolojileri üzerindeki rolü ve kanser tedavisi için bu tür genetik değişikliklerin hedeflenmesinin vaatleri ve zorlukları günümüzde birçok araştırma için odak noktası olma konumuna gelmiştir. Bu mutasyonu hedef alan ilaçlarla yapılan çalışmalar çok sayıda tümör tipini içermektedir.

Medikaynak Referanslar

Amatu A, et al. NTRK gene fusions as novel targets of cancer therapy across multiple tumour types. ESMO Open. 2016 Mar 18;1(2):e000023. eCollection 2016.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler