Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılara göre; önceden Sprouty2 geninin metastazlara karşı koruyucu ve meme-prostat-karaciğer gibi organlara yayılmasını engelleyici olduğu bilinmesine rağmen, 3 yıl süren fare ve insan doku örneklerinde yaptıkları yeni moleküler çalışmalarına göre, bu gen metastaza yardımcı olabiliyormuş. Sprouty2 kanser hücrelerinin metastaz yeteneğini bastırmak yerine arttırıyormuş.

Üç yılı aşkın bir süre boyunca araştırıcılar sprouty 2 genini kanser hücre modellerinde, fare modellerinde ve insan biyopsi örneklerinde incelediler. Farklı moleküler yöntemler kullanarak incelediklerinde araştırıcılar gördü ki bu gen, kolorektal kanserde diğer kanser türlerine göre daha farklı hareket ediyor. Diğer tümörlerin aksine kolorektal kanserde bu gen metastatik kapasiteyi arttırmak yönünde hareket ediyor. Bunun sebebi araştırmacılara göre genin upregüle olmasıyla ilişkili.

Araştırmacılar bu genin aktive olması ile kolon kanseri hastalarının beklenen yaşam ömrü arasında ilişki olup olmadığını araştırarak , gelecekteki çalışmaların risk grubunu belirlemede ve bu gene karşı kişisel tedaviler geliştirmeyi umuyor.

Medikaynak Referanslar

 Q Zhang, T Wei, K Shim, K Wright, K Xu, H L Palka-Hamblin, A Jurkevich, S Khare. Atypical role of sprouty in colorectal cancer: sprouty repression inhibits epithelial–mesenchymal transition. Oncogene, 2015; DOI: 10.1038/onc.2015.365

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler