Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son zamanlarda, kanser hücrelerini uzaya gönderme, MRI taramalarından çocukların zekasını tahmin eden sinir ağları ve beynin protez retinanın görsel bilgilerini nasıl entegre edebileceği ve körlüğü iyileştirmeyi mümkün kılabileceği hakkında araştırmalar hakkında başlıklar görmüş olabilirsiniz.

Yerçekimi ile Mücadele mi? Kanser Tedavisi mi?

Araştırmacıların 2020 için büyük bir planı var: Uluslararası Uzay İstasyonunda bir deney için kanser hücrelerini yörüngeye göndermek. Önceki araştırmalarda, Sydney'de Avustralya Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacıların üniversite web sitesindeki açıklamalarına göre kanser hücrelerini mikro yerçekimi ortamına koymanın onları "devre dışı bıraktığını" buldu. Yeni deneyin amacı, uzayda bu sonuçları çoğaltmak ve yeni ilaç hedeflerini tanımlamaktır.

Kanseri iyileştirmek takdire şayan bir hedef ve uzayda yapılan deneyler hayal gücümüzü canlandırıyor, bu yüzden bu hikâyenin neden dikkat çekeceği açık. Bununla birlikte, bu kanser araştırmalarından herhangi birinin hakemli dergilerde yayınlandığı veya yörüngedeki bu deneyin bilim insanlarının anti-kanser ilaç hedeflerine nasıl yardımcı olacağı açık değildir. Kanser devre dışı bırakma mekanizmasının ipuçlarıyla bile, ilaç geliştirme çalışmaları zor olmaya devam ediyor. Bu hikâyede çok fazla madde olmadığından araştırmacılar okuyucuların dikkatini çektiğini düşünmediler.

Bir diğer araştırma konusu ise; görme restorasyonu araştırmasında önemli bir soru olan, kısmi görme kaybı ve retina protezi olan bir kişinin beyninin protezden ve kalan sağlıklı retinadan aynı anda uyarılmaya nasıl tepki vereceği idi. Current Biology'de yakın zamanda yayınlanan farelerle yapılan araştırmalara göre, beynin retinanın farklı alanlarındaki doğal görsel uyaranlara verdiği tepkilerin benzer olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, sonuçlarının "merkezi protez ve periferik doğal vizyonun birlikte bulunması gereken yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan hastalarda merkezi görme restorasyonunun fizibilitesini desteklediğini" yazdılar. Laboratuvarda farelerle yapılan bu tür temel araştırmalar, hasta bakımında kullanılacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve anlaşılmasında önemlidir. Ancak bu özel çalışma, doktorların maküler dejenerasyona sahip kişilere bakım yapmasına veya onları iyileştirmelerine yardımcı olacak yeni bilgiler getirmedi - ve körlük için bir tedavi getirmekten çok uzaktır - bu nedenle araştırmacılar bu haberi detaylı olarak anlatmaya veya yayınlamaya gerek duymadılar.

Medikaynak Referanslar

The Week That Wasn't: Cancer in Space, AI Predicts Intelligence, Curing Blindness - Medscape - Jan 03, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler