Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Science dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre normal deri beklenmedik derecede yüksek sayıda kanserle ilişkili mutasyonlar barındırmaktadır. Bu çalışma, hücrelerin kansere dönüşmede geçirdiği ilk aşamaları aydınlatmakta ve bu hastalığın kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere normal dokuyu analiz etmenin önemini ortaya koymaktadır.

Araştırmacılar, dört hastadan alınan 234 biyopsi örneğinde gerçekleştirilen ultra derin genetik dizi analiziyle her bir santimetre kare deride kanser ile ilişkili 100'den fazla mutasyon ile birlikte toplam 3,760 mutasyon tespit ettiler. Bu mutasyonları taşıyan hücreler klonlar olarak bilinen hücre kümeleri oluşturmuştu ve normal klonların yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan bu klonların hiçbiri kanserli hale gelmemişti.

Gözlenen mutasyonlar, daha nadir ve bazen ölümcül bir deri kanseri formu olan melanom yerine, derinin skuamöz hücreli karsinomu olarak bilinen, güneşe maruz kalımla bağlantılı en yaygın ve tedavi edilebilir deri kanseri formuyla ilişkili paternleri sergilemekteydi.

Bu çalışmada kullanılan deri örnekleri, görmeyi engelleyen gözkapağı derisi fazlalığını çıkarmak üzere rutin cerrahi uygulanan 55 -73 yaş arası dört kişiden alınmıştı. Her bir bireyin yaşamı boyunca gözkapaklarının güneş ışığına maruz kalmasıyla mutasyonlar birikmişti. Araştırmacılar, güneşe maruz kalan her bir deri hücresinin genomunda neredeyse her gün ortalama bir yeni mutasyonun oluştuğunu tahmin ediyorlar.

Medikaynak Referanslar

Kaynak: Science Daily, http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150521143851.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler