Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kemoterapiye dirençli kanser halen büyük bir sorun olmakta ve bilim insanları bu konuyla çeşitli açılardan yaptıkları çalışmalar ile mücadele veriyor. Ağrı kesiciler ve metal iyonlar yeni alternatif yollardan biri olarak görülüyor ve gelecek için umut vaad ediyor. 2016 Şubat ayında ACS Journal Inorganic Chemistry'de yayınlanan laboratuvar testlerine göre bu iki ilacın kombine kullanımı kemoterapiye dirençli kanser hücrelerini yok edip, normal hücrelerin çoğunluğunu bırakabilir.

Kanserde metal iyonlarının kullanımı nispeten uzun bir geçmişe sahiptir. Akciğer , over ve diğer kanserlerde kullanılan platinum bazlı kullanılan sisplatin gibi. Ancak bazen ilaca karşı direnç gelişebiliyor. Son çalışmalar ise kanser hücrelerini yok etmek için yeni bir yola işaret ediyor. Platin bazlı kompleksler dışındakilerin potansiyel bir kanser savaşçısı olduğu söylenmekte. Ve araştırmaya göre non steroid anti enflamatuar (NSAID) ilaçlar da bu ilaçların etkinliğini arttırarak destek veriyor. Araştırmacılar NSAID ilaçlarından indometazin ve diklofenakı, ruthenium ve osmium iyonları ile bağlayıp birlikte etkili bir kombin olup olmayacağı konusunda çalışmaya başlamışlar.

Araştırmacılar çeşitli NSAİD-iyon kompleksi yaratarak bunların laboratuvar ortamında kansere olan etkisini ölçmekteler. Bazı bileşiklerin yumurtalık kanserinde sisplatinden daha etkili olduğunu, sisplatin dirençli hücrelere de normal hücrelere kıyasla daha toksik olduğu görülmüş, dolayısıyla olası yan etkilerin de azalacağı tahmin edilmekte.

Medikaynak Referanslar

 

  1. Emilia Păunescu, Sarah McArthur, Mylène Soudani, Rosario Scopelliti, Paul J. Dyson. Nonsteroidal Anti-inflammatory—Organometallic Anticancer Compounds. Inorganic Chemistry, 2016; 55 (4): 1788 DOI:10.1021/acs.inorgchem.5b02690
+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler