Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Esanslı yüzey temizleyicilerindeki koku verici kimyasallar solunum sistemine zararlı olabilecek çevresel kirletici partikülleri üretecek şekilde ozonla reaksiyona girmekte, çevreyi günde 28bin aracın geçtiği trafiği yoğun bir yol seviyesinde zararlı parçacıklara maruz bırakabilmektedir. Bulgulara göre, profesyonel temizleyiciler ihtiva ettikleri dahili kirleticilerden kaynaklanan hasar riski taşıyor olabilmektedir.

Yüzey temizleme ürünleri çoğunlukla narenciye veya çam kokulu monoterpenler isimli kimyasal esansları ihtiva etmektedir. Monoterpenler, araç egzozları gibi solunum yollarınızı tahriş edebilecek çevresel kirletici ikincil organik aerosolleri havaya yayarak ozon gibi stabil olmayan moleküllerle reaksiyona girmektedir. Indiana Üniversitesi’nden Collen Rosales’e göre, partiküller ne kadar küçükse, akciğerde o kadar derine nüfuz etmektedir. Ufak partiküller enflamasyonlar yaratarak ciddi solunum sorunlarına neden olmaktadır. Kimyasallar ayrıca kan dolaşımına da girebilmektedir.

Rosales ve meslektaşları esanslı bir ticari temizleme ürününe sokup çıkarılan bir paspas kullanarak 15 dakika boyunca bir ofis odasının zeminini temizlemişler ve bir saat sonra bu işlemi tekrarlamışlardır. Temizleme sırasında ve sonrasında havadaki 10 nanometreye kadar ufak ikincil organik aerosol seviyelerini takip etmek için partikül ölçüm cihazları kullanmıştır. Parçacıkların solunum sistemine giriş biçiminin modellenmesiyle, 1.5 saat paspaslanan bir odada bulunmanın akciğerleri yoğun trafikte 1.5 ila 6 saat harcanmış kadar çevre kirletici parçacıklara maruz bıraktığını saptamışlardır. Bu karşılaştırma çok katlı binalarla çevrelenmiş ve günde binlerce aracın geçtiği bir yoldan elde edilen hava kirliliği verilerine dayanmıştır.

Bu dahili kirleticilerin sağlık üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Zararlı oldukları saptandığı takdirde, profesyonel temizleyiciler ile ilgili yaşamsal riskleri azaltmaya yönelik rehberler geliştirmek,monoterpenleri içeren ürünlerden kaçınmak, ozon ve kirleticileri yakalayan filtrelere sahip fanlar vasıtasıyla dahili ikincil organik aerosol seviyelerini düşürmek gerekecektir.

Medikaynak Referanslar

Indoor air pollution: Cleaning products cause high levels of pollutant particles | New Scientist.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler