Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günlük yaşamın COVID-19 nedeniyle normale dönmesi için en az bir yıl daha olabilir, bu nedenle mevcut koşullara uyum sağlamanın yollarını bulmak önemlidir. Rutinler ve programlar faydalıdır. Sizinkiler bozulduysa yenilerini doldurmaya veya baştan oluşturmaya çalışabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurarken kendiniz için kişisel zaman ayırmak önemlidir. Daha az sağlıklı kötü alışkanlıklardan uzak dururken fiziksel egzersiz için zaman ayırmaya ve diyetinizi korumaya çalışmak isteyebilirsiniz.

Bazı bölgelerde kademeli olarak yeniden açılmalar söz konusu olsa da, hayattan normale dönen bir yıldan fazla bir süre daha uzakta olabiliriz. "Karantina yorgunluğu kökleştikçe, uzmanlar bu belirsizlikle sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın kendiniz ve başkaları ile kontrol etmeye değer olduğunu söylüyorlar.

Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nden bir psikolog olan ABPP'den PhD Mary Fristad "Pek çok insan günün sonunda yorgunluktan bahsediyor dedi. "Bunun pek çok nedeni var. Birincisi, hepimiz hayatımızda çok fazla değişiklik ve öngörülemezlik yaşıyoruz diye açıkladı Fristad. "Pek çok insan, özellikle finansal sıkıntılar yaşıyorlarsa çok endişeli hissediyorlar. Aniden ebeveynlerin evden çalışması ve aynı zamanda çocukları için eğitim sağlaması gerekmesi ebeveynlerin rutinlerini yoğunlaştırıyor ve stres altında hissediyor olabilirler.

Diğerleri Karantina Yorgunluğuyla Nasıl Baş Ediyor?

Lisanslı bir klinik profesyonel danışman ve LifeSpring Danışmanlık Hizmetleri'nin kurucusu olan LCPC Melissa Wesner, insanların pandemiye tepki verme tarzında bazı ortaklıklar olsa da bireysel yanıtların değişebileceğini söyledi. "Örneğin, bir bilgisayarda evden çalışan birçok kişi yorgunluk ve göz yorgunluğu bildiriyor. Dışa dönük olarak tanımlamayacak olan insanlar bile fiziksel olarak arkadaş, aile ve iş arkadaşlarıyla birlikte olma fırsatını kaçırdığını bildiriyor. Telefon görüşmeleri ve görüntülü sohbetler çok ihtiyaç duyulan bir sosyal çıkış sağlarken Wesner, görünüşte paradoksal etkileşimlerin - sosyal olarak uzaklaşırken sosyalleşme - birçok insan için boşluğu tamamen doldurmadığını söylüyor. "Birkaç insanın, bireysel etkileşimleri, fiziksel temasları ve sarılmaları özlediği için mücadele etmekte zorlandıklarını söylediklerini duydum dedi. "Bu kişiler arkadaşlarla çevrimiçi iletişimin aynı olmadığını düşünüyorlar.

New York Lake Success'te Northwell Health ile kıdemli bir psikolog olan PhH, MPH, Jessy Warner-Cohen, pandeminin insanların en uygun uyarı seviyelerine ulaşmasını zorlaştırdığını ekliyor. Warner-Cohen, insanların en verimli olabilmek için belirli bir düzeyde uyarılmaya ihtiyaç duyduklarını belirten Yerkes-Dodson Yasasını işaret etti. Aşırı uyarılma motivasyonun azalmasına neden olurken aşırı uyarım odak eksikliğine neden olabilir. "Bu bilgilerden ne olacağı konusunda sürekli bilgi akışı ve belirsizliğinden aşırı uyarılma var ve bu yorucu dedi. "Stimülasyon eksikliği ile ilişkili yorgunluk da var. Çevrede değişiklik olmamak zordur. İnsanlar hem az uyarılmış hem de fazla uyarılmış durumda ve her ikisi de ruh hali üzerinde olumsuz etkilere ve dengesizliklere neden olabilir.

Kendinize Destek Olun

Günlük yaşamın rahatlatıcı rutinleri bozulduğunda, çoğu uzman yeni rutinler yaratmayı öneriyor.

Fristad, "Pek çok insan egzersiz yapmıyor, bu nedenle gece boyunca verimli uyku çekemiyorlar bu da gündüz yorgunluğa katkıda bulunan hareketsiz bir yaşam tarzına girmelerine teşvik ediyor dedi. Bununla mücadele etmek için Fristad, pandemi öncesi kadar katı olmasa kuralları olmasa bile bir tür rutine veya programa bağlı kalmanızı öneriyor. Sanal egzersiz dersleri bu yeni görüntülü sohbet çağında yaygın olarak bulunmaktadır. Bahar havasının gelmesiyle güneş ışığı, nerede olursanız olun her zaman iyi bir etki yaratacaktır bunun tadını çıkarmak için iyi bir vakit olabilir.

"Sağlıksız bir başa çıkmayı önlemek de önemlidir dedi. "COVID-19 yayılımından bu yana alkol alım miktarı önemli ölçüde arttı. İnsanlar barlara veya restoranlara gitmiyor olabilirler ancak bazı kişilerin bu süre zarfında ruh hallerini yönetmenin bir aracı olarak alkol veya diğer uyuşturuculara yönelmeleri konusunda kaygı duyuluyor.

Fristad, kendiniz için zaman bulmanın önemini de vurguladı. İnsanlar sosyal yaratıklardır ancak birçok insan kendilerini normalden daha kalabalık hisseden hanelerde bulmuştur. "Biraz yalnız kalmak gerçekten çok önemli. Ne kadar ihtiyacımız olduğu konusunda kişiden kişiye farklılık gösterir ancak hepimizin biraz mesafeye ve kendimizle baş başa kalmaya ihtiyacı vardır dedi.

Küresel bir salgın şükran düşüncelerine hemen ilham vermese de, dikkat, bu deneme süresi boyunca şükretmek mental olarak faydalı bir teknik olabilir. Wesner, "İnsanların esnek olduğunu ve zor zamanlardan geçebileceğimizi hatırlamak önemlidir dedi. "Salgın ve sosyal mesafe kuralları bize yaratıcı olma ve farklı çalışma olanağı veriyor, güvenli alanımızdan çıkmamıza teşvik ediyor. En önemlisi ise teknoloji, aile, arkadaşlar, iş arkadaşları ve topluluk olarak bir araya gelmek için bize yeni fırsatlar sunuyor.

Başkalarına Destek Olun

Özellikle evde yaşayan çocukları olmayan veya zaten evden çalışmaya alışkın olan pek çok insan hayatlarının önemli ölçüde bozulmadığını görmüştür. Bu demografideki insanlar yeterince başa çıkabilirken, muhtemelen iyi performans göstermeyen arkadaşları veya sevdikleri var.

Arkadaşlarınızla bir araya gelmek ya da geniş bir aile üyesine sarılmak mümkün olmayabilir ancak teknoloji, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizi kontrol etmeyi, haberleşmeyi oldukça kolay hale getiriyor.

Fristad, "Her gün en az beş kişiye ulaşmaya çalışırsanız bu hem size hem onlara destek sağlayabilir. dedi. Ayrıca ekledi; "Diğer insanlara karşı nazik, hayırsever olmanın kendi ruh halimizi artırdığını biliyoruz bu yüzden el uzatmak ve başka biri için neşe kaynağı olmak - belki onlarla çevrimiçi bir oyun oynayarak veya sadece telefon veya video konferans yoluyla bağlanarak - herkes için fayda sağlayacaktır

Medikaynak Referanslar

Quarantine Fatigue Is Real. Here's How To Cope. Healthline, 2020, https://www.healthline.com/health-news/quarantine-fatigue-is-real-heres-how-to-cope#Helping-others. Accessed 12 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler